Okurky se ve Znojmě zavařují od roku 1863. Znojemská konzervárna, která dodávala na trh až 8000 tun okurek ročně, ukončila činnost v roce 2003. Okurky původně vyráběl podnik Znojmia, který se pak stal součástí podniku Fruta. Výrobu okurek poté převzala společnost Hamé Babice, která ji přestěhovala do Bzence na Hodonínsku.
Podle předsedy družstva Znojemská okurka Zbyška Dřevojana nechutnají okurky od Hamé jako tradiční okurky ze Znojma, a to přesto, že firma koupila původní recepturu. "Naše receptura je vyladěná na základě mnohaletých zkušeností. Chuť nálevu je výraznější a pestřejší, typicky sladkokyselá a mírně slaná. Ve vůni je pak cítit unikátní směs koření," řekl Přibyl, který dříve pracoval ve Znojmii i Frutě.
První sklenice s tradičními delikatesami by se v obchodech měly objevit nejdříve za dva týdny. K dostání budou v obchodním centru Excalibur City a vybraných obchodech na Znojemsku. "Letos půjde pouze o zkušební provoz s výrobou kolem osmi až deseti tun," řekl již dříve Dřevojan. Pokud se okurky na trhu prosadí, hodlá družstvo investovat do nové konzervárny stovky milionů korun.
Sklenice Znojemských okurek bude stát kolem 36 korun, o několik korun více než u konkurence. Je to dáno čistě ruční produkcí a vyšším obsahem pevného podílu, dodal Přibyl.
Ve Znojmě se okurky pěstují od roku 1574. Svět začaly okurky ze Znojemska dobývat po zrušení kláštera v roce 1784. Díky této zelenině kdysi získalo známý přídomek - město okurek. Ochranné značky na známou lahůdku získala v roce 2002 firma Hamé Babice. Hamé ale kvůli přesunutí výroby nemůže používat označení Znojemská okurka. A to přesto, že dnešní receptura vychází z původního složení, které se ujalo zhruba před 60 lety. Předtím existovalo několik různých návodů. Ještě začátkem minulého století ve Znojmě fungovala asi desítka větších a mnoho malých výrobců.