"Jednou z příčin poklesu spotřeby nealkoholických nápojů u nás je zřejmě jejich zdražení v rámci všeobecného růstu cen potravin v loňském roce," uvedl tajemník svazu Zdeněk Huml. V předchozích několika letech podle něj spotřeba nealkoholických nápojů v Česku stagnovala a pohybovala se kolem 2,8 miliardy litrů.
Roční spotřeba nealko nápojů na osobu loni v Česku činila 271 litrů a ve srovnání s rokem 2006 byla o tři litry nižší. Proti roku 1995 však Češi vypijí o 80 procent více nealkoholických nápojů. "ČR se tak sice i nadále řadí ve spotřebě těchto nápojů na přední místa mezi evropskými zeměmi, k růstu spotřeby však bohužel již čtvrtým rokem nedochází," podotkl Huml.
Největší část tuzemské spotřeby představují sycené nápoje, kterých se loni v Česku vypilo 1,299 miliardy litrů. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 20 milionů litrů méně. Následují balené vody, jejichž spotřeba se v loňském roce snížila o osm milionů litrů na 886 milionů litrů. Klesajícímu zájmu spotřebitelů čelí například také ovocné nápoje, jejichž konzumace se loni snížila o osm milionů litrů na 95 milionů litrů.
Naopak obliba energetických nápojů v Česku roste. Loni se jejich tuzemská spotřeba zvýšila o šest milionů litrů na 17 milionů litrů a ve srovnání s rokem 2001 byla zhruba čtyřikrát vyšší. Loni v Česku vzrostla také spotřeba ledových čajů, a to o deset milionů litrů na 91 milionů litrů.
Negativní dopad na výrobu a spotřebu nealkoholických nápojů by podle Humla mělo zavedení záloh na PET lahve a některé další nápojové obaly. Opatření, připravované ministerstvem životního prostředí, by prý pro výrobce znamenalo nemalé investice. "Kvůli zavedení záloh na nevratné nápojové obaly by nápoje byly dražší, a tím pro řadu spotřebitelů hůře dostupné," upozornil Huml.
Tuzemskou výrobu nealkoholických nápojů svaz odhaduje na 2,7 miliardy litrů ročně, přičemž mezi největší výrobce nealkoholických nápojů patří společnosti Coca Cola, Karlovarské minerální vody a Kofola.