...prostředí, uvedl v pátek premiér Mirek Topolánek.
"Nepokládám studii vlivu na životní prostředí (EIA) za porušení koaliční smlouvy," řekl Topolánek novinářům po prezentaci zprávy takzvané Pačesovy komise. "Pokud bude ČEZ připraven o EIA požádat, tak ať to udělá."
Jaderná energie se vrátila v Evropě zpět do módy kvůli rostoucím cenám energií a pokusům snížit emise skleníkových plynů.
ČEZ však byl nucen své aktivity na rozšiřování jaderných kapacit zmrazit po volbách v roce 2006.
Nezávislá energetická komise vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem v pátek doporučila vládě neomezovat posuzování nových energetických projektů, nevyjádřila však přímou podporu jádru.
Omezila se na konstatování, že jaderná energie je důležitou součástí energetického mixu.
"Detailně si nyní prostudujeme zprávu komise a poté se rozhodneme, jakým způsobem budeme postupovat," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková. "Čekali jsme však výraznější podporu jádra."
Podklady pro proces EIA v Temelíně má ČEZ téměř hotové, uvedla Nováková s tím, že by firma byla schopna velmi rychle dát dohromady prvotní materiály k předložení žádosti o zahájení EIA.
Proces EIA u obdobných projektů trvá podle ČEZ zhruba 2,5 roku.
Výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka v květnu řekl Reuters, že je nejvyšší čas začít s přípravou nových jaderných projektů a že rozšíření Temelína o dva další 1000 megawattové bloky by bylo nejefektivnějším řešením.
Hlavinka také uvedl, že je možné i rozšíření starší jaderné elektrárny ČEZ v Dukovanech, která má čtyři bloky o výkonu 460 megawattů.
Komise rovněž uvedla, že význam hnědého uhlí bude v dlouhodobém horizontu klesat, ale že by vláda měla připustit diskusi o těžebních limitech.
O prolomení limitů ale komise neuvažovala.
ČEZ, který je ze 63 procent ovládán státem, vlastní Severočeské doly, největšího domácího producenta hnědého uhlí.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]