SB: Biopaliva zdražila potraviny o 75 procent a způsobila krizi

04.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 4. července (ČTK) - Rozmach produkce biopaliv vedl ke zvýšení světových cen potravin až o 75 procent, a způsobil tak nynější globální potravinovou krizi. Uvádí se to podle dnešního vydání britského listu Guardian v důvěrné zprávě Světové banky. Zpráva je založena na dosud nejpodrobnější analýze současné krize, kterou pro banku vypracoval respektovaný ekonom Don Mitchell.

Zjištění zprávy ostře protiřečí tvrzení americké vlády, podle níž se biopaliva vyráběná z potravinářských plodin podílela na nárůstu cen potravin v posledních letech jen necelými třemi procenty. Studie zvýší tlak na USA a Evropskou unii, které se ani v sílící kritice biopaliv nechtějí vzdát této náhražky benzinu a nafty z ropy.

Washington i Brusel podporují "zelená" paliva v domnění, že tím sníží emise skleníkových plynů a omezí závislost na dovozu ropy. Podle vršících se vědeckých studií však biopaliva z potravinářských plodin těchto cílů vesměs nejsou schopna dosáhnout.

Zdroje z organizací rozvojové pomoci se podle Guardianu domnívají, že zpráva, která byla dokončena letos v dubnu, nebyla zveřejněna, aby neztrapnila amerického prezidenta George Bushe. Světová banka by kvůli tomu měla s Bílým domem politické problém, řekl jeden zdroj.

Zpráva přichází několik dní před summitem skupiny G8 v Japonsku, kde budou lídři nejmocnějších zemí světa diskutovat mimo jiné také o globální potravinové krizi. Do Japonska se chystají i aktivisté, kteří zde hodlají lobbovat za moratorium na produkci paliv z plodin určených k jídlu.

Prudký růst cen potravin v posledních letech srazil podle Světové banky ve světě pod hranici chudoby asi 100 milionů lidí. Letos kvůli drahým základním potravinám došlo k vlně sociálních nepokojů a hladových bouří v řadě rozvojových zemí Afriky, Asie i Latinské Ameriky.

Zemědělská a biopalivová lobby stejně jako američtí vládní činitelé tvrdí, že nárůst cen potravin způsobila rostoucí poptávka bohatnoucích rozvojových mocností Indie a Číny. Analýza Světové banky to však popírá. "Rychlý nárůst příjmů v rozvojových zemích nevedl k prudkému zvýšení světové spotřeby obilnin a v rozsáhlých cenových nárůstech hlavní roli nehrál," uvádí zpráva. Podle ní nefigurovalo mezi významnými příčinami ani často citované sucho v Austrálii.

Klíčový a největší vliv na ceny potravin měl podle analýzy právě boom biopaliv v USA a EU. Bez spotřeby plodin na biopaliva by světové zásoby pšenice a kukuřice tak výrazně neklesly a cenový nárůst způsobený ostatními faktory by byl jen umírněný, píše se ve zprávě.

Banka zjistila, že vybraný koš cen potravin zaznamenal od roku 2002 do letošního února nárůst o 140 procent. Zpráva odhadla, že z toho o 15 procent kvůli vyšším cenám energií a hnojiv, zatímco kvůli biopalivům o 75 procent.

Produkce biopaliv deformovala trhy potravin tím, že převedla užití obilnin z potravin na paliva a motivovala farmáře, aby změnili využití půdy. Navíc podnítila spekulace na trzích obilnin, které pak ještě přispěly k cenovému nárůstu, uvádí zpráva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK