Podle Markéty Šichtařové z Next Finance korunu nejvíc ovlivnily výsledky českého zahraničního obchodu za květen, které zveřejnil Český statistický úřad. Zahraniční obchod skončil letos v květnu přebytkem 9,2 miliardy korun, což je o 3,9 miliardy korun lepší výsledek než před rokem.
Analytici již dříve upozornili, že do budoucna nelze počítat s dalším posilováním koruny výrazným tempem. "V takovém případě by totiž do pěti let dosáhla úrovně pěti korun za euro a Česko by se stalo jednou z nejdražších ekonomik světa," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. Za posledních 12 měsíců proti euru posílila česká měna téměř o pětinu.
Česká ekonomika kvůli koruně do jisté míry trpí podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka takzvanou holandskou nemocí. Na jedné straně jsou totiž firmy, kde velmi rychle roste produktivita práce a které výrazně zvyšují objem produkce a vývozu a tlačí tak na posilování české měny. Na straně druhé jsou podle Marka ovšem firmy, které nerostou tak rychle, bojují se silnou zahraniční konkurencí a růstem mzdových nákladů a jimž posilování koruny působí výrazné problémy.
Česko se kvůli zpevňování své měny vůči euru stává pro své sousedy také dražší zemí a relativní cenová hladina podle Čermáka v tomto roce stoupne těsně pod 70 procent úrovně eurozóny.
Dolar dnes k euru dále zpevňoval, kolem 17:00 se obchodoval na 1,5696 USD/EUR. Euro kleslo k dolaru na jednotýdenní minimum. Způsobily to náznaky Evropské centrální banky, že se nechystá k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Dolaru navíc pomohla vzhůru čtvrteční zpráva o červnovém vývoji na americkém trhu práce, která nepřinesla žádné negativní překvapení.