Islámská republika tvrdí, že je její jaderný program mírový a má se uplatnit pouze při výrobě elektrické energie. Západ a Izrael se ale obávají, že Írán usiluje o výrobu jaderné zbraně. Izrael věří, že je na Blízkém východě jedinou zemí s jadernou silou v armádě.
V pátek ceny ropy klesly o více než dolar, když Írán prohlásil, že odpoví na návrh šestice světových mocností, jak spor řešit. V sobotu ale uvedl, že s obohacováním uranu nepřestane, hodlá ale začít oficiálně jednat o pobídkách, napsala agentura Reuters.
Podmínkou zahájení rozhovorů o nabídce velmocí je to, aby se Teherán v rámci svých jaderných ambicí zřekl všech aktivit spojených s obohacováním uranu. USA a jejich evropští spojenci už dlouho varují Írán před dalšími sankcemi, jestliže nový balík nabídek nepřijme. Teherán zase vytrvale odmítá obavy mezinárodního společenství, že chce vyrobit jadernou zbraň.
V naději, že se napětí kolem Íránu zmírní, v pátek ceny ropy sestoupily z maxim nad 145 dolary za barel. Ve čtvrtek přitom americká ropa vystoupila na rekordních 145,85 dolaru a severomořská ropa Brent až na 146,69 USD.