Komise měla podle Kuchtové mapovat energetické potřeby a navrhnout řešení. "Ale byly představeny dílčí výsledky bez oponentních výzkumů. Přitom dohoda byla taková, že každá část energetiky bude mít svoji analýzu a oponenturu," řekla v pořadu.
Podle Římana však Zelení stále uhýbají před svojí zodpovědností a vymýšlejí si stále nové podmínky. "Ta komise pracovala rok, aniž by někdo řekl, že pracuje špatně a dva dny před výsledky to zpochybní. Není to korektní způsob práce," řekl ministr.
Pokud by podle něj útoky na práci komise ustaly, je schopen do konce roku předložit novou energetickou koncepci ČR, současná platí od roku 2004. "Jestliže ale bude stále zpochybňována komise, pak by ten termín mohl být zpochybněn," dodal. Podle místopředsedy ČSSD a jejího stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana ovšem stačí dodržovat platnou aktualizovanou koncepci.
Podle Římana je postoj Zelených porušením koaliční smlouvy. "Jestliže Zelení chtějí tímto způsobem bourat a ničit vše, je na místě dále diskutovat, jak pokračovat dál v koalici," dodal.
Nezávislá odborná komise v pátek doporučila vládě, aby otevřela a umožnila posuzovat všechny typy energie. Z reakcí politiků plyne, že zprávu chápou jako doporučení k většímu využití jaderné energie. I přesto, že z dokumentu vypadlo výslovné doporučení nastartovat schvalovací procesy EIA. Premiér Mirek Topolánek však zdůraznil, že komise neměla za úkol řešit, zda má stát vsadit na jadernou energetiku. "Neznám nezávislou komisi, která by řekla něco jiného, než, že budeme muset," uvedl.
Premiér chce, aby začala diskuse o dostavbě jaderných zdrojů. Chtěl by, aby se rozběhla správní jednání, která nejsou nezvratitelná. Konečné rozhodnutí zřejmě jeho vláda nepřijme kvůli koaliční dohodě, ve které si koalice výstavbu jaderných bloků zakázala.
V materiálech Pačesovy komise vítají Zelení podle Kuchtové například problematiku alternativních zdrojů energie, otázku úspor a i větší napojení ČR evropských energetických sítí. "Nemáme problém ani podporovat konkurenceschopnost, ale otázka je co si pod tím představit," uvedla Kuchtová.
Člen nezávislé energetické komise a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý v dnešním pořadu České televize vyzval zelené, aby informovali veřejnost, že energetická politika země bez jaderných elektráren bude mnohem dražší a země se zároveň stane z tohoto pohledu více zranitelnější. Jaderná energetika se ukazuje podle něj jako nejlevnější varianta.
Práce komise se chystá zúčastnit i ČSSD, uvedl v Otázkách místopředseda strany Milan Urban. Zároveň v diskuzi upozornil, že bez jaderné energetiky se podle něj ČR neobejde. "Je však nutno také podporovat maximálně obnovitelné zdroje a úspory energií," dodal.
Prostor pro boj s rostoucími cenami elektrické energie, jejíž cena může stoupnout až o 15 procent, je podle Urbana v podmínkách obchodování s emisními povolenkami. Problém je třeba podle něj ovšem řešit na úrovni Evropské komise. "Záměr nakupovat povolenky na aukci je špatný," uvedl.
Kvůli rostoucím cenám elektřiny poslal v pátek podnět na ČEZ k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Spolek proti nemravným cenám elektřiny. Podle jejího představitele Petra Cibulky spolek následně zvažuje i stížnost k Evropské komisi.
Podle ve čtvrtek zveřejněných výsledků nového průzkumu Eurobarometr jsou Češi společně s Litevci největšími příznivci využívání jaderné energie z obyvatel všech 27 států Evropské unie. Zcela či spíše pro jadernou energii jsou v Česku a Litvě téměř dvě třetiny lidí. V unii jako celku je to v průměru asi 44 procent.
Na opačném konci pomyslného žebříčku podle výsledků výzkumu, který se uskutečnil počátkem roku mezi zhruba 27.000 lidmi "sedmadvacítky", figurují Kypr a Rakousko. V ostrovním státě má jaderná energie podporu pouhých sedmi procent občanů, v Rakousku 14 procent.