"Vyjadřujeme silné obavy z růstu cen komodit, zvláště ropy a potravin, protože představují vážnou hrozbu stabilitě světového růstu, mají vážné důsledky na ty nejzranitelnější a zvyšují globální inflační tlaky," uvádí se v komuniké.
Energetické fórum by nejen mělo zlepšit rozhovory mezi producenty a konzumenty ropy, ale mělo by se také zaměřit na zlepšení energetické výkonnosti, rozšíření energetických zdrojů a zaváděných nových technologií. Efektivnost a rozšíření zdrojů energie by měly být hlavními prioritami na straně poptávky.
Globální ekonomiku sice nyní ohrožují rostoucí ceny ropy a potravin, přesto zástupci skupiny zůstávají ve výhledu vývoje ekonomiky optimističtí. Rozvojové země stále silně rostou a ekonomiky zemí G8 jsou podle nich schopné současným rizikům odolat. Do skupiny G8 patří Japonsko, Británie, Kanada, Francie, Itálie, Německo, Rusko a Spojené státy.
Prohlášení se příliš nevěnuje vlivu úvěrové krize, kterou odstartovaly problémy na americkém trhu s rizikovými hypotékami. Krize připravila o peníze spoustu bank, které jsou tak nucené posilovat svůj základní kapitál. "Podmínky na finančních trzích se v posledních měsících o něco zlepšily. Napětí však stále přetrvává," uvádí se v prohlášení.
Představitelé G8 také přivítali plánované setkání ministrů obchodu v Ženevě, které se má uskutečnit 21. července. Jeho cílem je učinit průlom v jednání o liberalizaci světového obchodu, napsaly agentury AP a Reuters.