...akcie")
Evropské burzy v úterý po zahájení seance prudce klesaly, a následovaly tak výprodej globálních akcií vyvolaný zesílenými obavami, že ve finančním sektoru bude zapotřebí získat další kapitál.
V 9:45 klesal panevropský index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> o 2,49 procenta na 1149,37 bodu. Za červenec tak ztrácel již téměř 4 procenta a od začátku roku sklouzl o více než 23 procent.
Nejhůře postiženým sektorem byly banky, jejich pokles znamenal zhruba pětinu ztrát panevropského indexu.
Akcie UBS <UBSN.VX> a Credit Suisse <CSGN.VX> ztrácely 3,7, respektive 3,9 procenta. Alliance & Leicester <ALLL.L> padala o 7,6 procenta.
Irské banky Allied Irish <ALBK.I>, Anglo Irish <ANGL.I> a Bank of Ireland <BKIR.I> letěly o 7,8 až 8,9 procenta níž.
Americké bankovní akcie přes noc sjely na desetileté dno poté, co Lehman Brothers odhadla, že navrhovaná účetní pravidla donutí hypoteční firmy Fannie Mae <FNM.N> a Freddie Mac <FRE.N>, aby se pokusily získat dohromady až 75 miliard dolarů.
"Krize finančního systému ukazuje, vzhledem k roli bank v ekonomice, na těsné úvěrové podmínky," řekl Jonathan Lawlor, šéf evropského výzkumu u firmy Fox-Pitt, Kelton.
"Takže tu máme smyčku, kdy těsné úvěrové podmínky vedou ke zpomalování ekonomického růstu, což následně způsobuje vyšší ztráty finančního systému, a to má pak za následek nedostatek kapitálu u bank," dodal Lawler.
Lawler dále uvedl, že dopad zprávy o Fannie Mae a Freddie Mac bude výraznější na britském trhu než ve zbytku Evropy. Pod tlakem budou obzvlášť banky v Irsku a ve Španělsku vzhledem k jejich angažmá v realitním sektoru.
Provozovatelé burz London Stock Exchange <LSE.L> a Deutsche Börse <DB1Gn.DE> ztráceli 7,3, respektive 4,5 procenta a stáli tak v čele klesajících titulů ve svých zemích.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]