"Je to cesta do pekla, která je možná drážděná dobrými úmysly, ale je to cesta do pekla," dodal s tím, že podobná opatření by nadělala víc škody než užitku. "Navíc nemáme garanci, že se to dotkne konečného spotřebitele," doplnil.
Rostoucí ceny ropy byly jedním z hlavních témat dnešního zasedání ministrů financí EU v Bruselu. Několik unijních států přitom chce, aby EU proti vysokým cenám zasáhla. Snaží se o to především Francouzi, kteří navrhují pozastavení výběru DPH u pohonných hmot. Italové zase uvažují o krácení neočekávaných zisků ropných společností.
Evropská komise by měla na začátku podzimu připravit analýzu, která má určit hlavní viníky rekordního růstu cen ropy a současně představit opatření k omezení dopadu vysokých cen paliv na nejchudší vrstvy obyvatelstva v EU.
Nedá se však čekat, že by se členské státy shodly na jednotném řešení pro celou unii. Kalousek by přivítal, kdyby unie pro řešení tohoto problému dala volnou ruku jednotlivým vládám.
Daňové úlevy u pohonných hmot žádají především autodopravci. Po řadě protestních akcí v jednotlivých zemích EU se koncem června evropští dopravci dohodli na společném postupu. Po svých vládách budou požadovat zavedení jednotné spotřební daně z pohonných hmot pro všechny druhy dopravy. Výše daně z motorové nafty pro silniční dopravu by podle nich měla výrazně klesnout pod současné minimum EU.