"Potěšitelné je, že z 311 respondentů jich dvě procenta označila Českou republiku za cíl svých investic pro rok 2009. Z našeho regionu získalo více procent už jen Polsko. Důležité také je, že v horizontu pěti let by podíl České republiky měl zůstat stabilní," komentoval výsledky průzkumu partner v KPMG Česká republika Jan Žůrek.
Téměř pětina manažerů bude v letech 2013 a 2014 investovat především v Číně, což představuje oproti letošnímu roku nárůst o sedm procent. Rovněž se očekává, že podíl Indie na celosvětových investicích vzroste z deseti na 18 procent, což bude největší nárůst podpořený především významnými investicemi do průmyslové výroby.
Indii podle průzkumu česká rovněž největší nárůst podílu na celkových zahraničních investicích. Indie by se tak měla stát světovým lídrem v investicích do průmyslové výroby. Evropské ekonomiky však zůstanou i nadále pro investory atraktivní, přičemž velmi silnou pozici zvláště v oblasti finančních služeb si zachová Británie.
"Většina respondentů považuje příštích pět let za návrat k normálním vzorcům investování, neboť v uplynulém období měly Spojené státy disproporčně velký podíl na globálních investičních prostředcích," uvedla partnerka sítě KPMG Sue Bonneyová.
V oblasti finančních služeb, tradičně silném sektoru pro Británii, se očekává posun z druhého místa na místo první, které Británie zaujme společně se Spojenými státy.
Vedoucí manažeři z více než 300 velkých mezinárodních firem v 15 zemích s nejsilnějšími ekonomikami zodpovědní za firemní investiční strategie byli v průzkumu dotázáni, v jakých oblastech plánují investice v příštích 12 měsících a během příštích pěti let.