Dnešní oslabování koruny vůči euru bylo podle Jana Vejmělka z Komerční banky především technickou korekcí předchozího vývoje, ke které pomohly jak verbální intervence ze strany viceguvernéra ČNB Miroslava Singera, tak i nižší než očekávaná červnová inflace ve výši 6,7 procenta.
Údaj o červnové inflaci však podle Vejmělka vliv silné koruny na inflaci neozřejmil a ani centrální bankéři nemají jasno v tom, jak moc významným protiinflačním faktorem silná koruna je.
O tom, že v bankovní radě ČNB panují velké názorové střety ohledně síly koruny a jejím vlivu na inflaci, není třeba pochybovat ani podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimír Pikory. "Jak v Jiříkově vidění si dnes mohli připadat investoři, když četli komentáře centrálních bankéřů. Viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl nejprve prohlásil, že silná koruna nebude pravděpodobně k tlumení vysoké inflace stačit, a je proto potřeba zvýšit úrokové sazby. Pravý opak jsme se ale o chvilku později dozvěděli od viceguvernéra Singera. Podle něj je kurz koruny mnohem silnější, než ČNB očekávala, a mohl by vést až ke snížení úrokových sazeb, pokud nová prognóza ukáže, že inflace bude mířit pod inflační cíl," uvedl. Pro investory je ale nyní těžké se v situaci orientovat, upozornil.