...přes odpor Ruska.
Umístění radarového systému v Brdech ale kazí fakt, že se USA zatím nedohodly na podpisu podobné dohody s Polskem, kam chtějí umístit 10 antiraket naváděných českým radarem.
"Tato dohoda o raketové obraně je významná jako stavební kámen nejen pro bezpečnost Spojených států a České republiky, ale také pro bezpečnost NATO a koneckonců pro bezpečnost celého mezinárodního společenství," řekla v Praze americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice.
Washington tvrdí, že raketový deštník bude chránit USA a jejich evropské spojence proti možnému útoku Íránu, když zprávy naznačují, že Teherán bude schopný zasáhnout americké území balistickou raketou nejpozději do roku 2015.
Rice po podpisu dohody s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem uvedla, že nehodlá nyní navštívit Polsko poté, co se v pondělí sešla s tamním ministrem zahraničí.
Polsko narozdíl od Česka požaduje od USA miliardy dolarů na modernizaci armády a protivzdušné obrany za právo umístění protiraketové základny. Americká strana však zatím požadavky Poláků nesplnila.
"Uvidíme, zda se nám podaří překlenout zbývající mezeru," řekla Rice reportérům.
Smlouvu s Českem ovšem čeká nelehká ratifikace v parlamentu, kde vláda nemá jistou podporu pro projekt ani u všech svých zákonodárců. Někteří poslanci Strany zelených se staví proti.
Průzkum veřejného mínění minulý měsíc ukázal, že 68 procent obyvatel Česka je proti radaru a jen pouhých 24 procent jej podporuje. Na úterý jsou také v Praze plánovány protesty proti americkému plánu.
(Reportéři: Arshad Mohammed a Jan Lopatka; Autor: Martin Dokoupil; Editovala: Petra Vodstrčilová)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]