V ČR bylo loni vyrobeno 679,2 milionu metrů krychlových pitné vody, přičemž ztráty podle údajů Českého statistického úřadu činily 125,991 milionu metrů krychlových a na loňské produkci pitné vody se podílely 18,6 procenta. V roce 1995 přitom uniklo z potrubí při cestě k odběratelům 275 milionů metrů krychlových pitné vody a předloni byly ztráty vyčísleny na 144 milionů metrů krychlových, což odpovídalo 20,7 procenta vyrobené pitné vody. Před 20 lety činil podíl ztrát 30 procent.
"Ztráty ve vodovodní síti se daří soustavně snižovat. Oproti roku 2005 se je podařilo snížit o 2,3 procenta, což představuje úsporu zhruba 2000 litrů na obyvatele a rok," řekl ČTK mluvčí MZe Petr Vorlíček. Například v Praze se v předchozích letech ročně investovaly do vodovodních a kanalizačních sítí zhruba dvě miliardy korun.
Nejvíce "děravá" jsou potrubí v Ústeckém a Libereckém kraji, ze kterých loni vytekla bezmála čtvrtina vyrobené pitné vody. Naopak nejmenší ztráty, které byly vypočteny na 14,2 procenta, vykázali vodohospodáři v Moravskoslezském kraji.
Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK), které v Ústeckém a Libereckém kraji působí, musí za rok opravit kolem 6000 havárií a poruch na vodovodních řadech a přípojkách. Podle manažera útvaru centrálního dispečinku SČVK Karla Emingera opravárenské týmy zasahují většinou u havárií, při kterých voda sama vytéká, ale až 1500 skrytých poruch najdou sami.
Eminger tvrdí, že některé vodovodní sítě jsou v Ústeckém a Libereckém kraji ve špatném stavu. Jsou nejen staré, ale často při jejich stavbě byly použité nevhodné materiály. Podle ředitele SČVK Ondřeje Beneše se ročně obnoví jen zhruba 0,2 procenta z téměř 9000 kilometrů vodovodů, o které se společnost stará. Přednost má výstavba čistíren odpadních vod, protože ČR se zavázala do roku 2010 čistit splašky z obcí nad 2000 obyvatel.
Kromě oprav potrubí investují vodohospodáři také do speciální techniky, která jim pomáhá snižovat ztráty pitné vody. Například společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy pořídila speciální snímače šumů, díky nimž zjistí i jinak nepostřehnutelné poruchy na vodovodním potrubí. Za 30 přístrojů a dvě vyhodnocovací zařízení firma zaplatila zhruba 600.000 korun.
Česko má vysoké napojení obyvatel na vodovody, které jsou zavedeny i tam, kde lidé hodně využívají ještě lokální zdroje, jako jsou studny. Na vodovod je v tuzemsku napojeno zhruba 92 procent obyvatel, což je v EU nadprůměr. "V kvalitě vody i v procentu domácností napojených na vodovodní síť jsme na úrovni nejvyspělejších zemí světa," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. U kanalizací je situace o něco horší, má ji přibližně 80 procent lidí.
Spotřeba pitné vody v Česku v posledních letech klesá, zatímco její cena postupně roste. "Spotřeba vody je nyní 98,5 litru vody na osobu za den. Z toho vyplývá, že ČR patří k zemím s nižší spotřebou vody," podotkl mluvčí MZe Petr Vorlíček.