Do květnového poklesu výroby v hnědouhelných elektrárnách o 13 procent se promítla odstávka dvou výrobních bloků o výkonu 200 megawattů v elektrárně Tušimice kvůli jejich komplexní obnově. Téměř o polovinu pak klesla výroba v elektrárnách, které spalují černé uhlí. Od května jsou totiž odstaveny dva ze čtyř bloků v Dětmarovicích.
"V meziročním poklesu se odráží rozdíl v přídělu i ceně povolenek na vypouštění emisí CO2, který se projevuje v optimalizaci nasazování jednotlivých elektráren," uvedla mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Eva Nováková.
Jde o první letošní výraznější výpadek výroby. Zatímco od ledna do dubna vyráběly tepelné elektrárny měsíčně kolem pěti terawatthodin, v květnu poslaly do sítě jen 3,8 TWh. Produkce v ostatních zdrojích buď rostla, nebo zůstala na stejných hodnotách jako loni v květnu.
Nižší produkce tuzemských elektráren vedla při mírném nárůstu spotřeby k výraznému propadu čistého exportu, který je rozdílem mezi vývozem a dovozem proudu. Čistý export meziročně poklesl o 45 procent na 0,77 TWh. Ještě v dubnu mělo Česko přebytek 1,3 TWh, za prvních pět měsíců pak přesáhl rozdíl mezi vývozem a dovozem šest terawatthodin.
Za celý loňský rok spotřeba elektřiny v ČR vzrostla o 0,6 procenta na 59,75 terawatthodiny. Odběry v posledních letech rostou přibližně dvouprocentním tempem, loni byl ale nárůst kvůli teplé zimě mírnější.
Česko je jednou z mála evropských zemí, která se nepotýká s nedostatkem elektřiny, ale naopak přebytky výroby vyváží. Podle některých odhadů se však spotřeba během několika let vyrovná s výrobou a bez nových zdrojů bude Česko muset začít elektřinu dovážet. Loni se z Česka po odečtení importů vyvezlo 16,2 terawatthodin elektřiny.