"Připravujeme nový stroj pro jaderné elektrárny o výkonu mírně pod 1200 MW, kde by byla použita naše dlouhá lopatka," řekl šéf Škody Holding Jiří Zapletal. Turbínovou lopatku 1,22 metru, dosud také nejdelší v ČR, vyvinul podnik loni. Bude použitá v nové elektrárně ČEZ v Ledvicích, kam firma dodá poprvé blok 660 MW s nadkritickými parametry teplot a tlaků.
Pro "jadernou" turbínu budou použity lopatky různě ohnuté a pokroucené. "S výzkumem jsme začali před dvěma lety a ještě dva roky potrvá," řekl Duchek. Stroj se podle něj zásadně neliší od menších turbín, bude mít ale větší účinnost minimálně o tři procenta. Vyšší účinnost budou mít všechny tři stupně turbíny, nízkotlaké díly například 91 až 92 procent.
"Energetika se rozvíjí velmi rychle. Každé zvýšení účinnosti o procento znamená výrazné snížení nákladů na palivo," řekl Zapletal.
Nové turbosoustrojí bude podle Ducha schopno pracovat také s jinými primárními okruhy jaderných elektráren než ruskými typu VVER, například od amerického Westinghouse a japonské Toshiby. Tyto koncerny mají také ve svém vývojovém programu turbíny 1160 MW. "Američané nás oslovili, abychom s nimi na stejném programu spolupracovali," uvedl Duchek.
Škodovka uvedla v červnu do provozu novou experimentální laboratoř za 130 milionů korun na testování lopatek a ověřování moderních parních turbín. Výzkum a vývoj podniku se soustředí na turbíny s nadkritickými parametry a dále na stroje pro jaderné elektrárny od výkonu 500 MW. "Laboratoř je to, co nás staví blíž ke konkurenci," dodal. Lze ji podle Zapletala porovnat s konkurenčním Siemensem včetně spolupráce s vysokými školami.
Škoda Power vyrábí turbíny vlastní konstrukce od roku 1911. "Jsme jediným samostatným výrobcem parních turbín na světě. Koncerny Hitachi a Mitsubishi mají mnoho dalších výrob," řekl Zapletal. Podnik s tisícovkou lidí loni utržil 4,2 miliardy korun, letos plánuje prodat zboží za šest miliard. Má podepsané kontrakty za více než 21 miliard korun.