Návrh zákona obsahuje řadu nových informačních požadavků, které vyplývají hlavně z evropských směrnic. Konkrétně jde například o žádost o souhlas s přeměnou pojišťovny, o převod pojistného kmene, o vybrané statistiky, informace o činnosti pojišťovny ze třetího státu na území ČR nebo o poměrné rozdělení základního kapitálu na životní a neživotní pojištění.
Odborníci zpřísnění informačních povinností pojišťoven vítají. "Jedinou správnou cestou k ochraně spotřebitele je zajistit mu dostatek informací ke kvalifikovanému rozhodnutí," míní šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.
Česká asociace pojišťoven (ČAP) se ve většině otázek s navrhovanými ustanoveními shoduje. Sporný ale prý stále zůstává návrh způsobu výpočtu technických rezerv na splnění závazků.
Zásadním problémem vládě předloženého zákona je podle ČAP otázka uchování dat o pojištěných osobách. Pojišťovny by nemohly uchovávat data uvedená na pojistné smlouvě bez souhlasu klienta, což by prý značně zkomplikovalo a zdražilo správu pojistných smluv. Navíc bez zákonem vymezeného práva způsobu a rozsahu výměny informací o podezřelých pojistných událostech by se výrazným způsobem snížila možnost prevence a odhalování pojistných podvodů, dodala asociace.
Zákon také nově upravuje činnost zajišťoven na území ČR včetně zavedení principu jednotného pasu pro zajišťovny v zemích EU. Ze zajišťoven ze třetích států bude vyžadováno povolení ČNB pro jejich působení na území ČR s obdobnými požadavky jako u tuzemských zajišťoven. U tuzemských zajišťoven budou stanoveny například kapitálové požadavky, požadavky na tvorbu technických rezerv, finanční umístění či solventnost. Zákon rovněž upraví zvláštnosti dohledu nad činností zajišťoven, včetně převodu kmene zajišťovacích smluv.