Právě tento týden do německého tisku prosákly informace, že spolková vláda hodlá od příštího roku zcela otevřít německý trh práce absolventům vysokých škol z novějších členských zemí EU včetně ČR. Pro většinu méně kvalifikovaných pracovníků však bude i další dva roky platit povinnost vyřídit si pracovní povolení. Zdlouhavé prokazování, že o dané místo nemá zájem německý uchazeč, se týká i mladých lidí na počátku produktivního věku.
Kentzler požaduje, aby u nich vláda už nyní udělala výjimku. Podle něj německé základní a reálné školy nebudou v příštích letech schopny na trh dodat dostatek chlapců a dívek, kteří ukončili povinnou školní docházku. Na vině je podle něj mimo jiné populační propad u mládeže v tomto věku.
"A nemůžeme jinak, než do země přivést k vyučení mladé Východoevropany - Poláky, Čechy, Maďary. Naše podniky potřebují dorost. A potřebujeme odborné pracovníky!" upozornil šéf svazu řemeslníků v deníku Bild. Pokud nebudou v příštím roce zrušena omezení pro vstup na německý pracovní trh, měly by platit alespoň výjimky pro učně, dodal.
Kromě toho příliš mnoho mladých základní školu ani nedokončí, varuje Kentzler. Němečtí živnostníci si přitom už několik let stěžují, že někteří učni se ve škole nenaučili číst ani psát. Týká se to hlavně dětí z rodin imigrantů. Podle Kentzlera tak ztroskotaly plány získat pro řemesla mladé imigranty žijící v Německu.
Sociálnědemokratický (SPD) ministr práce Olaf Scholz v deníku Passauer Neue Presse výjimku pro mladé uchazeče o výuční list z východu odmítl. "Chybí nám ročně 100.000 až 200.000 smluv o učebním poměru. Potřebujeme tedy více školících míst, a nikoli více přistěhovalců na pracovní trh," argumentoval Scholz. Podle něj je naopak v Německu mnoho uchazečů, kteří už dlouho čekají na vhodné učňovské místo. I ti, kteří poprvé či podruhé selhali, musejí dostat další šance, tvrdí ministr.
Celou debatu uvedly do pohybu úvahy německé koaliční vlády o rozsahu příštích omezení v přístupu na německý trh práce. Příští rok vyprší dosavadní období ochrany, kterou však může Berlín prodloužit až do roku 2011. S největší pravděpodobností tuto možnost využije, byť budou bariéry zřejmě platit s četnými výjimkami a budou se týkat hlavně "levných pracovníků" z nekvalifikovaných profesí.
Poté, co svůj pracovní trh minulé úterý pracovníkům z osmi zemí z východní části EU otevřela i nyní předsedající Francie, chrání svůj pracovní trh byrokratickými bariérami už jen tři státy - Německo, Rakousko a Belgie.