Některé firmy na severu Moravy platí svým lidem za novou sílu

09.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 9. července (ČTK) - Kvůli citelnému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil se některé velké firmy v Moravskoslezském kraji rozhodly vyplácet svým lidem prémie za přivedení nového zaměstnance. Patří k nim například třinecký výrobce doplňků stravy a léků Walmark. Velkou náborovou kampaň Přiveď si svého parťáka spojenou s finanční odměnou zahajuje ostravská těžební firma OKD. V některých podnicích se ale systém odměn za přilákání nového kolegy neosvědčil, zjistila ČTK.

Na všech šachtách OKD by se měly v těchto dnech objevit plakáty, které budou vybízet zaměstnance, aby hledali ve svém okolí nové horníky, důlní zámečníky a důlní elektrikáře. Za tip na pracovníka slibuje zaměstnavatel odměnu až 5000 korun. Důlní firma s více než 15.000 stálými zaměstnanci chce podle svého mluvčího Vladislava Sobola letos získat několik stovek nových pracovníků.

"Za tip na kvalifikovaného horníka má zaměstnanec OKD nárok na odměnu 5000 korun, v případě nekvalifikovaného pracovníka bude odměna 3000 korun," cituje firemní týdeník Horník ředitele centralizovaných služeb lidských zdrojů pro nábor a rozvoj Libora Dürrera. Nové lidi pak má na šachtě udržet náborový příspěvek, který se v rámci OKD naposledy poskytoval asi před 20 lety. Nováček-horník tak získá až 20.000 korun.

Náborová kampaň v OKD údajně potrvá podle potřeb jednotlivých dolů." Počítáme s tím, že půjde o dlouhodobou aktivitu, v příštích letech totiž očekáváme v rámci celé skupiny NWR další poptávku po kvalifikovaných lidech v rámci otvírání dolu v polském Debiensku," řekl Sobol.

Částkou 5000 korun dosud odměňoval své pracovníky, kteří doporučí nového kolegu, i třinecký Walmark. Personální ředitelka společnosti Alena Zahradníková ale nedávno novinářům řekla, že pětitisícová částka pro motivaci už nestačí, a firma se proto rozhodla tento obnos zdvojnásobit.

Naopak jiným podnikům takový způsob hledání zaměstnanců nepomůže. "V minulosti jsme systém odměny za získání kolegy zkoušeli u obráběčů v dceřiné firmě Vítkovice Heavy Machinery, ale příliš se nám neosvědčil. Přesněji, výsledky nebyly nijak přesvědčivé," řekl ČTK personální ředitel strojírenského holdingu Vítkovice Marian Dobiáš.

Podobný názor má i šéf Hutních montáží Miroslav Přecechtěl. "Tato metoda není podle mě moc účinná, mohou ji použít jen firmy, které si stahují lidi z regionu, popřípadě z Polska. Naši lidé ale dělají na montážích po celém světě," řekl ČTK.

Zřetelný úbytek kvalitních lidí na trhu práce souvisí s příznivým vývojem ekonomiky a příchodem nových investorů. Za poslední rok registry úřadů práce zeštíhlely více než o čtvrtinu. Míra nezaměstnanosti se meziročně snížila o 2,7 procenta na červnových osm procent. Nedostatek tuzemských pracovníků některé firmy v regionu řeší i zaměstnáváním cizinců, například z Vietnamu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK