České spořitelně se v pololetí snížil prodej nových hypoték o 54 procent na 11,67 miliardy korun. Hypoteční bance, která je nově kvůli propadu u České spořitelny jedničkou na trhu, klesl objem nově poskytnutých hypoték o osm procent na 19,6 miliardy korun.
Pokles postihl zřejmě i menší hypoteční banky. Například GE Money Bank zaznamenala v pololetí o zhruba pětinu nižší prodej nových hypoték, celkem jich poskytla za 3,5 miliardy korun. "Jedná se o logický důsledek loňské obrovské poptávky po hypotékách, vyvolané očekávaným zvýšením daně z přidané hodnoty a růstem úrokových sazeb," uvedla mluvčí banky Markéta Dvořáčková.
S tím souhlasí i generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil, podle kterého nižší objem nových hypoték není velkým překvapením. "Podle všeho i ty nejopatrnější odhady růstu budou vyšší než skutečnost," uvedl k vývoji na trhu. Objem letos poskytnutých hypoték může podle něj ve srovnání s rokem 2007 v lepším případě pouze stagnovat. Přitom na počátku letošního roku ještě řada bankéřů odhadovala růst hypotečního trhu mezi deseti a 20 procenty.
Příčinou poklesu nových obchodů u České spořitelny je podle její mluvčí Kristýny Havligerové především zpřísnění smluv s externími partnery z počátku letošního roku. "Do smluv s externími partnery jsme zavedli klauzule, které je činí odpovědnější za kvalitu úvěrů," uvedla.
Přitažlivost hypoték klesá rovněž v důsledku zvyšování úrokových sazeb. Kvůli vysoké inflaci přistoupily v uplynulých týdnech ke zvyšování sazeb všechny velké hypoteční banky. Ještě před tímto růstem činila podle údajů tzv. hypoindexu serveru Fincentrum průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypotečních úvěrů 5,52 procenta.
Díky růstu sazeb je tak možné, že stát opět začne poskytovat podporu k novým hypotečním úvěrům využitým na nákup staršího bytu nebo domu. Pokud totiž průměrná úroková sazba stanovená ministerstvem pro místní rozvoj stoupne nad pět procent, stát začne podporu vyplácet. Ta se přitom fakticky neposkytuje od února 2005.