Insolvenční zákon, nová norma zabývající se vztahy mezi dlužníky a věřiteli, nahradil od ledna zákon o konkurzu a vyrovnání. Oddlužení, respektive osobní bankrot, je určeno pro zadlužené osoby, které jsou schopné věřitelům jednorázově nebo ve splátkách nejdéle do pěti let uhradit alespoň 30 procent pohledávek.
Oddlužení ale není určeno pro řešení podnikatelských dluhů. Vedle oddlužení zákon obsahuje i takzvanou reorganizaci, která řeší zadlužení podnikatelů. Lidé i firmy také mohou skončit v konkurzu, což je na rozdíl od oddlužení a reorganizace likvidační cesta.
Poměr povolených oddlužení občanů k počtu podaných návrhů narůstá. Za první dva letošní měsíce soudy evidovaly zhruba sedminu povolených oddlužení z celkem 349 návrhů. Podle ministra je i v Evropě běžné, že je soudy povolována méně než polovina návrhů na oddlužení.
K nejčastějším chybám při podávání insolvenčních návrhů patří opomenutí úředně ověřeného nebo zaručeného podpisu, zaslání návrhu nesprávnému soudu, nesrozumitelnost nebo neurčitost návrhu a podání návrhu na nepovoleném formuláři, vyjmenoval ministr.
Nejvíce podaných insolvenčních návrhů v prvním pololetí evidoval Krajský soud v Brně (504). Nejvíce podaných návrhů na oddlužení občanů zase měl Krajský soud Ostrava (274). Nejvíce oddlužení pak povolil Krajský soud Ústí nad Labem (102).
Rostoucí zadlužování občanů se projevuje ve stoupajícím zájmu o poradenství. Ředitel Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda řekl, že loni specializované občanské poradny evidovaly 2100 dotazů k předlužení a letos do konce června již 1320 dotazů. Nejčastěji podle něho navštěvují poradny lidé ve věku 31 až 40 let.
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí činily na konci května takřka 784 miliard korun. Ještě na konci ledna byl objem dluhů domácností kolem 735 miliard korun. Podle České národní banky je celkové zadlužení českých domácností ve srovnání se západoevropskými zeměmi stále nízké a nachází se na bezpečné úrovni.