Počet lidí, kteří mají potíže se získáním dostatku potravin, by se podle ministerstva mohl do roku 2017 vyšplhat na 1,2 miliardy osob. "Předpokládá se, že během příštího desetiletí se zpomalení růstu světové ekonomiky spojí s růstem cen potravin a paliv a přispěje k pokračujícímu zhoršování situace v zajišťování potravin ve světě," uvedlo ministerstvo. "To bude mít obzvlášť negativní dopad na rozvíjející se země," dodalo.
Ceny obilí, kukuřice, sojových bobů a rýže se v posledních měsících vyšplhaly na rekordní maxima kvůli neuspokojivé sklizni, stoupající poptávce po potravinách a rostoucí produkci biopaliv. Ceny ropy navíc minulý týden poprvé v historii překročily 145 dolarů za barel. Výtržnosti kvůli vysokým cenám potravin již zasáhly 30 zemí. Šíří se rovněž nepokoje kvůli drahým palivům.
Prezident Světové banky Robert Zoellick minulý týden vyzval sedm průmyslově nejvyspělejších států světa a Rusko (G8) i země produkující ropu, aby se rychle začaly zabývat růstem chudoby v důsledku stoupajících cen potravin a paliv. Dodal, že bude zapotřebí zhruba deseti miliard dolarů na okamžitou pomoc nejvíce postiženým lidem.