... další bouří na úvěrových trzích.
Středem pozornosti jsou nadále také ceny ropy. Americkou měnu podle analytiků povzbuzuje skutečnost, že cena ropy <CLc1> posílila pouze nepatrně navzdory zprávě o prudkém poklesu zásob i vystupňovanému politickému napětí ve světě.
Všechny tři hlavní akciové indexy ve Spojených státech ve středu spadly o více než 2 procenta. Fannie Mae <FNM.N> odepsala 13,1 procenta a Freddie Mac <FRE.N> se zřítila o 23,8 procenta v obavách, že tyto dva pilíře amerického trhu s bydlením budou muset navýšit kapitál o miliardy dolarů skrze prodej akcií.
Euro mimoto ve čtvrtek ráno nalomily údaje o nečekaně prudkém květnovém poklesu francouzské průmyslové výroby, způsobeném útlumem v automobilovém a energetickém sektoru.
Dolarový index, měřítko výkonu americké měny vůči šesti světovým protějškům, v 11:15 rostl o 0,3 procenta na 72,755 bodu <.DXY>. Euro sláblo o 0,2 procenta na 1,5710 dolaru <EUR=>.
Dolar mezitím stoupal o 0,4 procenta na 107,20 jenu <JPY=>, zatímco euro přidávalo 0,3 procenta na 168,45 jenu <EURJPY=>.
BANK OF ENGLAND
Britská libra se ve čtvrtek trápila ve vztahu k dolaru <GBP=> i euru <EURGBP=> před rozhodnutím tamní centrální banky (BoE) o úrokových sazbách.
BoE podobně jako další centrální banky čelí dvojímu tlaku v podobě zrychlující inflace a zpomalujícího ekonomického růstu. Trh tak všeobecně očekává, že banka ponechá hlavní sazbu beze změny na 5,0 procenta. Rozhodnutí má padnout ve 13:00 SELČ.
Inflace ve Velké Británii se nachází na nejvyšší úrovni od roku 1997, kdy BoE získala pravomoc nastavovat úrokové sazby, a analytici nyní po sérii chabých ekonomických údajů čím dál víc sázejí na to, že zemi čeká rozsáhlá recese.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]