...
K MĚNOVÉMU ROZHODOVÁNÍ
"Jsou významnější rizika jak na straně proinflačních, tak i protiinflačních vlivů, kdy nedokážeme s takovou mírou spolehlivosti jako v minulých letech určit, která ta rizika převáží."
"Míra nejistoty je taková, že raději čekáme na další čísla, na další informace, než abychom rozhodli nesprávně, než abychom zvýšili sazby a pak je zase snižovali. To je něco, co ekonomice neprospívá."
"Názor (že silná koruna by na počátku příštího roku mohla stlačit inflaci pod inflační cíl) není extrémní."
"V této chvíli bych nevyloučil ani zvýšení úrokových sazeb ani jejich snížení. Bavíme se o horizontu měnových jednání do konce roku."
"Nejpravděpodobnější varianta je ta, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu beze změny."
"Kdybych měl říci svůj názor na srpnové zasedání, nevidím příliš pravděpodobné, že by došlo ke zvýšení nebo ke snížení sazeb. Ale co se týče dalších zasedání do konce roku, nelze vyloučit nic."
"Naše rozhodování dost silně ovlivňuje vývoj koruny v poslední době. Kdyby koruna tolik neposilovala, je možné, že bankovní rada by rozhodovala o sazbách jinak. Tento faktor je významný."
K PROINFLAČNÍM RIZIKŮM
"Jednoznačně jsou na straně cen potravin. Celkově lze ceny potravin velmi těžko předvídat."
"Další proinflační faktor je cena ropy, přestože... je růst cen ropy tradičně tlumen posilováním koruny vůči dolaru."
K POPTÁVKOVÝM TLAKŮM
"Zatím nepozorujeme čistě poptávkové inflační tlaky, ale dělá nám starost, nakolik se inflační tlaky z cen potravin, z ropy a z regulovaných cen promítnou do mzdových vyjednávání, inflačních očekávání."
"Zatím jsem v tomto pohledu poměrně optimistický, co se týče růstu mezd."
"Určité ochlazení zahraniční poptávky působí do značné míry protiinflačně v porovnání s loňskem."
"Hospodářský růst u nás již zmaluje a znovu se otevírá záporná produkční mezera proti potenciálnímu produktu."
"Je možné, že by mohlo dojít ze strany mezd k nějakým inflačním tlakům, ale nižší hospodářský růst a (utlumená) zahraniční poptávka spíše budou tlumit mzdový vývoj."
PROTIIFLAČNÍM RIZIKŮM
"Co se týče protiinflačních tlaků, ten je jeden a velmi významný, a to je posilování koruny."
KE KORUNĚ
"V současné době nás překvapuje a poněkud zneklidňuje výrazné posilování koruny nejenom vůči dolaru, ale i vůči euru."
"Neočekávali jsme, že to posilování bude tak rychlé. Objevuje se tam řada faktorů, které ještě nedokážeme spolehlivě kvantifikovat."
"Vidím několik vlivů. Jako první bych uvedl tradiční dlouhodobý faktor - reálnou konvergenci. Toto je trendové posilování, které působí již řadu let... a bude působit ještě řadu let, dokud nepřijmeme euro."
"Jsou tam i další faktory - projevuje se efekt finančních turbulencí na světových trzích, kde Česká republika a i jiné středoevropské země nebyly tou krizí zasaženy jako USA nebo západní Evropa, takže zahraniční investoři nás začali v těchto neklidných dobách vnímat jako bezpečný přístav."
"Dalším faktorem mohou být spekulace a zajišťovací operace vývozců, kteří se zřejmě polekali toho, jaký bude mít posilování koruny efekt na jejich efektivnost, a možná se začínají zajišťovat více než dřív."
"Ty dva poslední faktory, které jsem uvedl, by měly působit přechodně."
"Protože trh s korunou je relativně malý, každá větší spekulace nebo zajišťovací operace může vyvolat poměrně citelné posílení měny."
"Myslím si, že dnešní úroveň kursu neodpovídá fundamentům české ekonomiky, je to určité přestřelení. Je pravděpodobné, že tak silné posilování koruny, jako vidíme dnes - téměř 20 procent meziročně - nebude pokračovat a možná dojde i k nějaké korekci."
"Ale krátkodobě lze kurs velmi těžko předvídat."
"Řekl bych, že ten impuls (ke korekci kursu koruny) přijde ze světových finančních trhů, až se ta situace uklidní. Nevíme, kdy to bude."
K DOPADŮM KORUNY NA EKONOMIKU
"Silné posilování koruny, které dnes pozorujeme, může krátkodobě vést ke zpomalení hospodářského růstu, protože omezuje exporty, ale dlouhodobě ovšem ne, protože ekonomika se přizpůsobuje, dochází ke strukturálním změnám."
"Není to tak, že by česká ekonomika musela donekonečna vyrábět a vyvážet, to co dnes vyrábí a vyváží. Ekonomika se logicky musí přizpůsobovat trendovému posilování koruny a myslím, že už to i naši exportéři vědí."
"Bude záležet na tom, jak je ekonomika pružná, jak jsou pružní naši výrobci. Přestáváme být ekonomikou s levnou pracovní silou, s tím musí počítat všichni výrobci, kteří levnou pracovní sílu používají. To je nezvratný trend."
"Krátkodobě je posilování koruny pro nás nepříjemné, dlouhodobě se s tím ekonomika určitě vyrovná."
K VLIVU KORUNY NA PROGNÓZU ČNB
"Silné posílení koruny sice dopadá do inflace, ale s určitým zpožděním. Plný dopad tohoto 'kursového šoku' - možná je to trochu přehnaný pojem - se projeví zhruba do roka až roku a půl. Rychleji se projevuje do cen dováženého zboží včetně ropy."
"Do korigované inflace bez pohonných hmot se kursový šok plně projeví až za rok a půl od doby, kdy k němu došlo."
"My budeme na přelomu tohoto a příštího roku s určitou mírou jistoty vědět, jak posilování koruny ovlivní inflaci v horizontu měnové politiky."
K VÝHLEDU INFLACE
"Očekávám, že v prvním kvartále příštího roku by inflace mohla být na stávajícím (tříprocentním) cíli nebo alespoň v tolerančním pásmu do 4 procent."
"Možná jsem optimističtější, než moji kolegové, ale právě v této době se naplno projeví dopad kursového šoku, který bude inflaci tlačit dolů."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]