Události, která se konala v rámci francouzského předsednictví v Radě EU, se zúčastnili László Kovács, evropský komisař daní a celní unie, ředitelé celních úřadů 27 členských států EU a také Turecka a Kréty.
Evropská celní unie byla ustanovena 1. července 1968 na základě Římských dohod. Její vznik zrušil celní poplatky mezi jednotlivými členskými státy EU a představil tzv. jednotný celní tarif, který se vztahuje na dovoz zboží ze států mimo EU. Celní unie předcházela nástupu jednotného trhu před 15 lety, který odstranil celní hranice uvnitř Evropy, a umožnil tak volný pohyb zboží, kapitálu a osob.
Pátečních oslav se zúčastnili zástupci Evropské komise, členové francouzského a Evropského parlamentu a generální tajemník Světové celní organizace (WCO). Během ceremoniálu byla oficiálně přijata Pařížská deklarace o budoucí úloze celních orgánů v Evropě.
Pařížská deklarace stanovuje společné strategické cíle pro celní úřady EU a umožňuje jim vyrovnat se s výzvami stále se měnícího ekonomického prostředí. Díky narůstajícím silně rizikovým souvislostem musí celní inspekce zboží nalézt rovnováhu mezi bezpečím obyvatel a podporou obchodu, a pomoci tak konkurenceschopnosti firem.
Čtyřicáté výročí Celní unie v Bercy poskytlo Ericu Woerthovi, ministrovi, který je zodpovědný právě za clo, příležitost vrátit italským úřadům padesát nelegálně vykopaných antických váz pocházejících ze 4. a 5. století př.n.l., které byly zabaveny celními úředníky v Perpignanu.
Eric Woerth a László Kovács společně rovněž zahájili výstavu v ministerské síni slávy, která zachycuje historii Celní unie od roku 1968 až po současnost.