...obrat akcionáře o všechno, uvedl s odvoláním na utajené zdroje deník New York Times.
Fannie <FNM.N> a Freddie <FRE.N>, vládou sponzorované firmy, jež mají tichou podporu Washingtonu, se tento týden ocitly pod palbou, když investoři zpochybnili jejich schopnost získat dostatek kapitálu, aby se udržely nad hladinou.
Akcie společností ve čtvrtek sletěly nejníž od roku 1991.
V nucené správě by měly akcie obou firem mizivou hodnotu a ztráty z hypoték, které vlastní nebo za ně ručí - což představuje polovinu všech hypoték ve Spojených státech - by zaplatili daňoví poplatníci. List New York Times to uvedl ve čtvrtek pozdě večer na své webové stránce.
Zpráva podpořila dolar a akciové trhy, zatímco státní dluhopisy klesly, když si trh vydechl úlevou po týdnu plném nervozity ohledně osudu těchto hypotečních společností.
Optimismus však podle analytiků není na místě.
"Je-li situace tak vážná, americký akciový trh pravděpodobně spadne níž kvůli nechuti k riziku a kvůli obavám z masivní emise nových akcií za účelem kapitalizace těchto hypotečních firem," řekl Hideko Hajaši, hlavní ekonom Shinko Securities v Tokiu.
"Očekávaná volatilita na akciovém trhu by měla vyústit v oslabení dolaru."
Účastníci příslušných jednání zdůraznili, že vláda nechystá žádné bezprostřední kroky a situace Fannie a Freddie není považována za kritickou, dodal list New York Times.
Osud těchto dvou společností má dopad i mimo Spojené státy.
Objem dluhu a hypotečních zástavních listů v držbě zahraničních centrálních bank, vydaných mimo jiné Fannie a Freddie, minulý týden nabobtnal o 9 miliard na rekordních 978,98 miliardy dolarů. Od začátku roku tento nárůst činí 18 procent.
"Vypadá to jako další krátkodobé řešení, a pokud jde o bouři ve finančním sektoru, stále nevidíme světlo na konci tunelu," řekl Mona Čang, fond manažer u Daiwa Asset Management.
[HONGKONG/Reuters/Finance.cz]