"V žádném případě nehodláme přesunout veškeré výrobní kapacity do zahraničí. Zvažujeme jen další strategický minoritní přesun některých výrobních kapacit směrem na východ a do Asie," uvedl Bříza.
Kromě přesunu části výrobu firma uvažuje také o tom, že prodá některé historické výrobní budovy v Českých Budějovicích. Tyto budovy tvoří zhruba deset procent veškerého nemovitého majetku firmy v ČR.
Koh-i-noor Hardtmuth nyní v Číně a Bulharsku vyrábí zhruba deset procent své produkce, což si podle Břízy vynutily cenové požadavky mezinárodních prodejních řetězců. "Jsou (požadavky řetězců) hluboko pod vlastními výrobními náklady společnosti v ČR," podotkl Bříza. Zbylých 90 procent produkce firma vyrábí v deseti tuzemských závodech.
Největší středoevropský výrobce tužek a pastelek se podle médií chystá do Vietnamu. Firma tam chce postavit závod na výrobu kaučuku, který by jí pomohl ještě více srazit náklady.
Koh-i-noor Holding, který měl loni obrat 1,8 miliardy korun, se přesunováním výroby do zahraničí přidal k řadě českých firem, jež se snaží snížit neúměrné výrobní náklady. Společnost vlastní minoritní podíl v ruské firmě Sibirskaja karandašnaja fabrika, vyrábějící dřevěné tužky. Loni také ovládl poličskou nástrojárnu Ponas.
Historie českobudějovické společnosti sahá do roku 1790, je tedy jedním z nejstarších výrobců výtvarných a kancelářských potřeb na světě. Ochranná známka Koh-i-noor, zaregistrovaná v roce 1894, je nyní chráněna v 73 zemích světa.