"Zjišťujeme, co se děje, jsme v kontaktu s Ruskem i s Evropskou unií. Nyní nechci situaci nijak komentovat, stanovisko k tomu vydáme v pondělí," uvedl pro Euro online Václav Bartuška, český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost.
Celou záležitost kromě ministra průmyslu řeší i ministerstvo zahraničních věcí.
V českých politických a petrochemických kruzích od včerejšího dne panuje velká nervozita, protože nikdo neví, zda jde o ruskou reakci na podpis smlouvy o radaru, nebo zda má jen ruský provozovatel ropovodu Družba nějaké technické problémy. Pravděpodobněji se ale jeví první možnost.
"Situace se nyní řeší a pokud by se nepodařilo zajistit červencové dodávky ropy ropovodem Družba, tak se zvažují náhradní dodávky ropovody TAL a IKL," řekl pro Euro online Ivan Souček, generální ředitel České rafinérské.
"Snažíme se nakoupit ruskou ropu z tankerů ve Středozemním moři a dopravit ji přes ropovody TAL a IKL. Pokud by snížení dodávek trvalo mezi jedním až dvěma měsíci, tak by to pro Českou republiku nepředstavovalo žádný problém, například na čerpacích stanicích by nikdo nedostatečné dodávky nepocítil," řekl pro Euro online Francois Vleugels, generální ředitel Unipetrolu, největšího z procesorů České rafinérské.