"Pokud se v našem regionu objeví nějaká hrozba, nebude se to týkat jen našeho exportu," řekl Chatíbí agentuře Reuters. Podle něj by se to dotklo i ropného vývozu Iráku, Kuvajtu, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. "Jakýkoli problém ze strany USA nebo Izraele ve vztahu k tomuto regionu bude hrozbou pro 40 procent veškeré světově obchodované ropy," řekl guvernér.
Z Perského zálivu exportují tankery přes úzký Hormuzský průliv u jihoíránského pobřeží většinu ropy z oblasti, což znamená 40 procent ropy, s níž se ve světě obchoduje. Írán pohrozil, že v případě útoku začne kontrolovat přepravu přes tuto úžinu.
Írán minulý týden zvýšil napětí v regionu, když vyzkoušel údajně nové dalekonosné rakety. Spojené státy a Izrael v poslední době nevyloučily vojenskou akci proti Íránu, pokud bude Teherán pokračovat v obohacování uranu, a tím v předpokládané přípravě výroby jaderných zbraní.
Světové ceny ropy zčásti kvůli zvýšeném napětí na Blízkém východě vystoupily minulý týden poprvé nad 147 dolarů za barel a proti loňsku jsou zhruba dvojnásobné. Organizace ropných vývozců OPEC ve čtvrtek varovala, že nedokáže nahradit dodávky suroviny z Iránu v případě, že tato země bude vojensky napadena a přestane zásobovat trh. Írán je v kartelu OPEC druhým největším vývozcem ropy po Saúdské Arábii.