Total minulý týden uvedl, že přestává mít kvůli politickým rizikům zájem o investice do plánovaného projektu těžby a zpracování zemního plynu v Íránu. Írán tak ztrácí poslední západní energetickou skupinu, která plánovala významné investice do rozvoje jeho obřích plynových zásob. Prohlášení Totalu je vítězstvím Washingtonu, který proti Íránu stupňuje obchodní a finanční sankce a snaží se jej izolovat.
Spojené státy a Izrael v poslední době nevyloučily vojenskou akci proti Íránu, pokud bude Teherán pokračovat v obohacování uranu, a tím v předpokládané přípravě výroby jaderných zbraní.
Rusko je díky Gazpromu největším producentem zemního plynu na světě. Spolu s Íránem, Katarem, Venezuelou, Alžírskem a Nigérií pořádá každoročně fórum o zemním plynu, jehož sedmý ročník se bude letos v říjnu konat v Moskvě.
Miller a Ahmadínežád podle Gazpromu jednali o potřebě dalšího rozvoje tohoto fóra "jako permanentně působící mezinárodní organizace". Někteří pozorovatelé již nyní toto fórum popisují jako plynárenskou verzi ropného kartelu OPEC. Rusko ale označení kartel odmítá a popírá, že fórum by mělo kontrolovat dodávky a ceny plynu.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Česká republika kryje dovozem z Ruska více než 80 procent spotřeby plynu.