Malé obce musí plnit limity vypouštění odpadních vod do roku 2016

14.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 14. července (ČTK) - Obce s méně než 2000 obyvateli budou muset plnit přísné parametry EU o vypouštění odpadních vod do konce roku 2015, tedy o pět let déle než větší města. Starostové vesniček doposud lhůtu většinou neznali. Termíny, do kdy musí mít vyhovující čistění vody, jsou stanoveny různě. Závisí na tom, zda se obec nachází v pásmech ochrany vod nebo území. Řekla to vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Ivana Vráblíková.

Počet vesniček, které nevyhovují evropským normám, nemá SFŽP k dispozici, na rozdíl od obcí nad 2000 lidí. "Ty musí podle zajistit řádné odkanalizování do konce roku 2010, menší obce až do roku 2015 podle charakteru aglomerací," uvedl Ivo Trojan ze SFŽP. Sankce jsou podle něj nepředvídatelné, jejich výši dnes nikdo nezná.

Města i obce s více než 2000 občany mohou využívat operační program Životní prostředí, kde je nyní vyčleněno 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard Kč) na "špinavou vodu". Menší obce se do něj mohou přihlásit jen tehdy, pokud leží v CHKO, v oblastech Natura a v pásmech hygienické ochrany. Pro vesničky ale existuje například Program rozvoje venkova a mohou čerpat ze státní kasy prostřednictvím ministerstva zemědělství.

"Jsem skeptický, že se to do konce roku 2015 podaří. Pokud chceme být přísní, musíme najít levnější formu, řekl Trojan.

Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury, která pomáhá obcím v Plzeňském kraji s ekologickými projekty, řekl, že není efektivní stavět čističky ve vesničkách, které navíc na dotace většinou nedosáhnou. Pokud by stavěly drahé čistírny, musely by výrazně zdražit vodné a stočné. Řádné odkanalizování nemusí být podle Trojana řešeno vlastní čističkou. Pokud to vyjde levněji, je možné likvidovat odpadní vody v jímkách a vyvážet je na jinou čističku; dále jsou možné kořenové a domácí čistírny nebo balené, což je několik malých čistíren, dodal.

"Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zpracovalo metodickou příručku pro malé obce, brzy bude k dispozici," řekla Vráblíková. Navíc díky operačnímu programu Životní prostředí vznikla na regionálních pobočkách SFŽP poradenská místa pro malé radnice.

Česko se vůči EU zavázalo, že voda z kanalizace všech obcí s více než 2000 obyvateli bude do roku 2010 vyčištěna podle norem EU. Kanalizaci vybavenou čističkou nemá nyní 64 z 515 aglomerací. Podle únorových údajů ministerstva zemědělství nebylo na stavbu či modernizaci čističek a kanalizací připraveno 134 měst a obcí.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič nedávno sdělil, že investice do čištění vod si vyžádají asi 49 miliard Kč. Zhruba 33 miliard korun by měla města a obce získat z operačního programu. Podle hejtmanů evropské peníze nebudou stačit, chybět bude prý 60 miliard korun. Chtějí prosadit vznik státního fondu vodohospodářské infrastruktury.

Podle Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje se přísun peněz z fondů EU komplikuje, a značná část obcí tak bude odkázána na vlastní zdroje. Podle místopředsedy výboru pro životní prostředí Vladimíra Dlouhého nebude rok 2010 konečným. Podobně jako pro dotace EU je stanoveno období N+3, tedy minimálně do roku 2013. Stačí tedy, když obec alespoň s budováním čistírny a kanalizace začne. Například Plzeňský kraj nebude mít podle něj problémy, ale Morava, kde 80 procent obcí ještě nezačalo, ano.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK