"Cena zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín může být známa teprve po uzavření kontraktu. Vzhledem k zásadám obchodní soutěže ji není možné veřejně předjímat či specifikovat," uvedl ČEZ. Stavba nových bloků bude financována pouze z prostředků ČEZ, tedy vlastním kapitálem a bankovními úvěry, dodala firma.
Investiční náklady na stavbu nových bloků nebudou mít podle ČEZ vliv na cenu elektřiny v ČR. "Cena elektřiny je totiž vždy dána aktuální situací na trhu, tzn. vytváří se na základě nabídky a poptávky," uvedl ČEZ.
Z hlediska výkonu nových bloků firma zvažuje čtyři alternativy. Nejslabší počítá s výkonem 1000 megawattů u každého bloku, což je výkon každého z již exitujících dvou bloků. Nejsilnější varianta předpokládá výkon 1700 MW u každého bloku.
V pátek ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny.
Po předložení dokumentace ministerstvo životního prostředí zahájí proces, během kterého se budou posuzovat možné vlivy uvažované dostavby Temelína. Výsledkem může být doporučení záměr realizovat nebo nerealizovat vůbec, častěji se však stanoví soubor omezujících podmínek.
Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jsou zástupci ČSSD, KSČM i vládní ODS. Strana zelených ale do vládního prohlášení prosadila klauzuli, že vládá nepodnikne žádné kroky, které by vedly k dostavbě Temelína ve funkčním období současné vlády.