Poskytovatelé hypoték budou mít od nynějška výslovně zakázány praktiky, jimiž zavádějícím způsobem lákali klienty k úvěrům, které pak tito lidé nebyli schopni splácet. Prudké rozšíření těchto nejrizikovějších úvěrů, poskytovaných lidem, kteří by jinak na půjčku nedosáhli, vedlo po zvýšení úroků k vlně jejich nesplácení; to loni na jaře spustilo celou hypoteční krizi.
Hypoteční firmy nyní nebudou moci poskytnout úvěr bez důkazu o klientově příjmu nebo bez zjištění, zda má klient i jiné zdroje než jen hodnotu zakoupeného domu. Posouzení dostatečnosti příjmů musí být založeno na nejvyšší možné splátce za prvních sedm let hypotéky; to zajistí, že klienti zvládnou vyšší splátky poté, co se pohyblivé hypoteční úroky z počátečních nízkých úrovní zvýší.
Fed zakázal také vybírat firmám penále v případě předčasného splacení rizikové hypotéky, pokud je v dohodě stanoveno, že v prvních čtyřech letech mohou platby vzrůst. U ostatních půjček nesmí období, v němž se může účtovat penále za předčasné splacení, trvat déle než dva roky. U všech hypoték pak jsou stanovena nová pravidla pro reklamu, která například vyžadují uvádět informace o sazbách, měsíčních splátkách a dalších podmínkách.
Šéf Fedu Ben Bernanke slíbil, že dohlédne na důrazné vynucování nových pravidel. Rychlý nárůst nesplácených hypoték a počtu propadlých domů jsou podle Bernanka "velkou zátěží" pro dlužníky, jejich okolí i pro celou ekonomiku. Nová pravidla umožní pokračovat v poskytování úvěrů těm, kdo si to mohou dovolit, řekl Bernanke.
Výrazné zmírnění podmínek pro hypoteční úvěry, které nakonec vedlo k nejhorší krizi trhu bydlení od 30. let, prosazovali mezi politiky podle britského týdeníku The Economist zejména američtí demokraté, kteří nyní pochybné praktiky na tomto trhu tvrdě kritizují. Tlakem na zmírnění podmínek se levicoví politici snažili změnit stav, kdy podle nich nemají k nákupu vlastních domů přístup chudí a menšiny.