Index FTSEurofirst 300, který sleduje vývoj akcií na hlavních burzách v západní Evropě, dopoledne ztrácel asi 1,3 procenta a pohyboval se kolem 1119 bodů. To je nejnižší hodnota od července 2005.
Největší propad zaznamenaly akcie bank, takže odvětvový index bankovních titulů DJ Stoxx European Banking ztrácel asi 2,3 procenta. Například Deutsche Bank si odepsala 2,8 procenta, britská RBS dokonce 3,4 procenta a švýcarská UBS také kolem 3,5 procenta.
"Podmínky jsou teď naprosto příšerné a je možné, že ta spirála sestupů ještě bude pokračovat, pokud se banky ve Spojených státech případně ocitnou ještě pod dalším tlakem," myslí si Stefan de Schutter, který má ve společnosti Alpha Trading na starosti správu aktiv.
Na burze v Hongkongu klesl hlavní index Hang Seng o 3,8 procenta na 21.180 bodů a je nejníže za téměř čtyři měsíce. I když ještě v pondělí investoři s úlevou přijali zprávy o záchraně dvou obřích hypotečních agentur v USA, dnes už příznivá nálada vyprchala. Naopak se šíří obavy, že s dalšími dopady úvěrové krize je ještě nutné počítat.
Americká vláda spolu s tamní centrální bankou (Fed) v neděli rozhodly, že poskytnou podporu hypotečním agenturám Freddie Mac a Fannie Mae. Ústavy budou mít přístup k výhodnějším úvěrům a v případě nutnosti v nich ministerstvo financí může převzít podíly. Agentury vlastní nebo garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů v USA.
Ztrátám se nevyhnuly ani akciové trhy mladých ekonomik s vysokým růstem, jako je Indie a Čína. V Indii hlavní index klesl o více než čtyři procenta a v Šanghaji akcie ztratily asi 3,4 procenta.