"Nedokážu si představit, že by například školník vydával jablko proti podpisu žáka," řekl Gandalovič novinářům v Bruselu, kde se účastní zasedání ministrů zemědělství EU. Česko je podle něj možná jedinou zemí, která zastává takto odmítavý názor k návrhu EK, skeptičtí jsou ale prý i Němci.
Přesto není vyloučeno, že by Češi nakonec s poskytováním bezplatného ovoce a zeleniny školákům souhlasili. Bude však záležet na tom, jak bude Evropská unie případný program podporovat. Pokud by byla finanční podpora významná, může česká vláda svůj postup přehodnotit.
Na čerstvé ovoce a zeleninu chce komise dětem přispívat každoročně až 90 miliony eur (více než dvě miliardy Kč). Celý program má však fungovat podobně jako dotování mléka, kde unie platí část nákladů a zbytek hradí členské státy z vlastní pokladny. Nejchudší regiony by měly platit zhruba čtvrtinu nákladů a bohatší až polovinu.
Podle údajů Evropské komise má 22 milionů dětí v Evropské unii nadváhu, více než pět milionů je obézních. A vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové, počet obézních dětí má každý rok růst o 400.000. V České republice se s nadbytečnými kilogramy potýká čtvrtina školáků, každý desátý žák mezi šesti a 12 lety je obézní.
Světová zdravotní organizace doporučuje denní příjem 400 gramů ovoce a zeleniny na osobu. Většina Evropanů tolik ovoce a zeleniny za den nesní, průměrně to je podle údajů z předloňska 380 gramů, na Slovensku, nejméně v EU, dokonce jen 200 gramů. Evropská komise upozorňuje, že zejména u mládeže spotřeba klesá.