Hranice věku pro odchod do důchodu se má zvyšovat postupně - u mužů se má hranice pro odchod do penze ročně oddálit o dva, u žen o čtyři měsíce. Nyní chodí muži do důchodu v téměř 62 letech, bezdětné ženy v 60 letech a čtyřech měsících, matky podle počtu dětí dřív. Po roce 2030 mají v 65 letech chodit do důchodu muži, bezdětné ženy a matky jednoho dítěte. Matky s více dětmi by měly nárok na penzi v 62 až 64 letech.
Důchodový věk v ČR patří zatím k nejnižším v Evropské unii. Ve více než polovině zemí unie je základní důchodový věk u mužů 65 let, u žen převažuje také věk 65 let, následovaný 60 roky. Se zvyšováním penzijního věku by se postupně měla prodlužovat i doba předčasné penze. Nyní mohou jít lidé do důchodu až o tři roky dřív. V době, kdy penzijní věk dosáhne 65 let, by to mělo být až o pět let dřív.
Úprava nemocenské souvisí s rozhodnutím Ústavního soudu, který k 30. červnu zrušil část vládní reformy, podle níž lidé v prvních třech dnech stonání od letoška nemocenskou neměli. Nyní tak lidé dostávají nemocenskou ve výši 60 procent ze svého základu, který se vypočítává z příjmu, tedy stejně jako od čtvrtého dne nemoci. Vládní novela má tuto částku snížit od září na 25 procent základu.
Novela snižuje od příštího roku také odvody na nemocenské pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti. Pracovníkům by měly klesnout o 0,1 procenta.