Obchodní představitel Ruské federace v ČR Grigorij Sarišvili v pondělí na schůzce s českým ministrem průmyslu a obchodu uvedl, že příčinou snížení dodávek ropy do Česka byly technické důvody, a ne politické, jak se původně spekulovalo. Ruská strana odkázala na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech.
Dodávky ropy z Ruska klesaly celý uplynulý týden a v pátek ruská strana oznámila, že snížení dodávek pro červenec bude ve větším rozsahu. V reakci na to se objevily spekulace, že výpadky mohou být ruskou reakcí na podpis smlouvy o umístění amerického radaru v Česku.
"Měli jsme jednoduše nedostatek objemu pro splnění plánu našich dodávek pro Tupras," řekl Subajev. Tupras je největší rafinerií v Turecku a předním dovozcem ropy od Tatněfti. "(Tupras) je naším dlouhodobým partnerem a marže jsou zde lepší," dodal.
Do Česka se ročně dováží zhruba 7,7 milionu tun ropy. Z toho cca 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 milionu ropovodem IKL z terminálu v Terstu. Budování dalšího ropovodu se neplánuje, protože ropovod IKL má dostatečnou kapacitu na to, aby v případě potřeby Česko zásoboval. Jeho aktuální kapacita je deset milionů tun ropy za rok, což je o třetinu více, než je celková tuzemská roční spotřeba.
Ve státních hmotných rezervách je aktuálně k dispozici množství ropy, které by pokrylo 95 denní spotřebu. Evropská legislativa určuje jako minimální množství zásoby na 90 dní.