...stabilizaci amerického finančního sektoru a prudkým poklesem cen ropy.
Obavy o finanční průmysl Spojených států zesílily počátkem týdne poté, co byla americká vláda nucena přijít se záchranným plánem pro klíčové hypoteční firmy Fannie Mae <FNM.N> a Freddie Mac <FRE.N>. Učinila tak krátce poté, co zkrachovala jedna z největších hypotečních bank v zemi.
Dolaru neprokázal velkou službu ani prezident americké centrální banky Ben Bernanke, když v úterý řekl, že jeho prioritou je obnovit stabilitu v těžce zkoušeném finančním sektoru.
Nepřímo tak naznačil, že v blízké době nelze očekávat zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci.
Přestože tyto obavy - jež v úterý poslaly dolar na rekordní dno 1,6038 za euro - stále trvají, investoři částečně čerpají podporu z mimořádného nařízení americké komise pro cenné papíry, které omezuje určité typu spekulativních obchodů u velkých finančních firem.
"Pokud se skutečně ukáže, že (pravidlo komise) úspěšně stabilizuje finanční sektor, pomůže stabilizovat také dolar. Dalším faktorem, který pravděpodobně podporuje dolar, je jeho provázanost s cenou ropy," řekl Paul Mackel, stratég z HSBC.
"Ale dolar je stále na ostří nože a sentiment je velmi, velmi špatný."
Euro se v 10:40 obchodovalo proti úternímu závěru téměř beze změny na 1,5925 dolaru <EUR=>.
Avšak na znamení trvalé averze k riziku a špatného sentimentu vůči americké měně spadl dolar na jedenapůlměsíční minimum vůči nízkoúročenému jenu, až na 103,93 <JPY=>. Euro kleslo na měsíční dno 165,62 jenu.
Cena ropy <CLc1> se mezitím držela bez větších změn poblíž 138,50 dolaru za barel poté, co v úterý v obavách z propadu poptávky kvůli temným vyhlídkám americké ekonomiky spadla o 6 dolarů - v dolarovém vyjádření nejvíce za 17 let.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]