Příčinou poklesu poptávky ve srovnání s prvním čtvrtletím je podle vedoucího oddělení pro průzkum trhu realitní poradenské firmy Jones Lang LaSalle Kevina Turpina menší přísun nových kancelářských ploch. "Odhadujeme, že poptávka ve druhém pololetí bude nižší než v prvním, v meziročním srovnání však budou čísla vyšší," řekl Turpin.
Poptávka po nových kancelářích přesáhla v metropoli od dubna do června 63.000 čtverečních metrů. Developeři na trh ve stejném období vrhli dalších 50.000 metrů čtverečních kancelářských prostor. Zájemcům se ve druhém kvartálu celkově nabízelo téměř 115.000 metrů čtverečních administrativních ploch.
Dokončena byla v Praze ve sledovaném období například budova Classic 7 na Praze 7, první fáze rekonstrukce Paláce Archa v Praze 1 nebo rekonstrukce budovy KCD 4 v Praze 9.
Největší poptávka byla v páté městské části, kde se uskutečnila téměř polovina uzavřených pronájmů. Následovala tradičně silná Praha 4, za ní se umístil osmý pražský obvod. Poptávce dominoval zpracovatelský sektor následovaný poradenskými službami. Do těchto statistik se promítla nejvýznamnější transakce druhého čtvrtletí. Tou je pronájem 24.000 metrů čtverečních firmě Siemens v teprve zahajovaném projektu Západní město developerské společnosti Finep.
Neobsazenost kanceláří se pohybovala kolem 5,6 procenta, ve srovnání s minulým kvartálem tak mírně poklesla. "S očekávaným rekordním objemem kancelářských ploch k dokončení v roce 2008 očekáváme, že ke konci roku dojde k nárůstu neobsazenosti," uvedli autoři průzkumu.
Růst ve druhém čtvrtletí zaznamenalo nájemné. V centru města se nyní pohybuje na úrovni 20 až 21,50 eura (zhruba 464 až 498 korun) za metr čtvereční na měsíc. V oblasti vnitřního města zůstává měsíční nájemné v rozmezí 15 až 17,50 eura (přibližně 348 až 406 korun). Problémem je pro majitele kanceláří posilující koruna. Mnozí se jí prý začínají bránit stanovením pevného kurzu eura, někteří dokonce začínají přecházet na přijímání plateb v domácí měně.
"V určitých lokalitách očekáváme, že výše nájmů výrazně poroste, především kvůli vyšším stavebním nákladům, vyšší inflaci a rapidní fluktuaci směnného kurzu mezi korunou a eurem," odhadl Turpin. Ke konci roku by prý růst nájemného mohl přesáhnout deset procent.
Ke konci druhého čtvrtletí přesáhla celková výměra kancelářských ploch v Praze 2,3 milionu metrů čtverečních. Až 70 procent z nich tvoří kanceláře nejvyšší kategorie A.
Celkové evropské investice do nemovitostí se za letošní první pololetí propadly o 44 procent, oznámila dnes Jones Lang LaSalle. Za prvních pět měsíců letošního roku se podle realitní poradenské společnosti King Sturge investice do českých komerčních nemovitostí propadly o 56 procent na 340 milionů eur (asi 7,9 miliardy Kč).