Vysoká inflace zhoršuje už tak dost špatnou situaci americké ekonomiky, která se potýká s problémy na finančních trzích a s propadem trhu bydlení. Analytici v anketě agentury Reuters čekali růst cen o 0,7 procenta.
Bez vlivu cen potravin a energií se ceny zvýšily pouze o 0,3 procenta, i tak je to ale výraznější nárůst než se čekal na trhu. Analytici počítali s růstem o 0,2 procenta.
Naposledy se ceny pro spotřebitele tak výrazně zvýšily v červnu 1982, kdy se Spojené státy rovněž potýkaly s vážnými hospodářskými problémy. U roční míry inflace jde o nejvyšší nárůst od roku 1991 a výsledek je rovněž nad odhady analytiků, kteří počítali s roční inflací 4,5 procenta.
Pokud by se vzaly v úvahu tyto cenové nárůsty, pak týdenní výdělek v červnu klesl o 0,9 procenta. To je nejvýraznější propad od září 2005, tedy od ničivého hurikánu Katrina.
Čerstvá data znamenají, že americké centrální bance (Fed) se bude mnohem obtížněji utvářet měnová politika. Na jedné straně musí brát ohled na to, že hospodářství je nyní v útlumu, což by byl faktor pro snížení úrokových sazeb, na straně druhé je zde ale inflace, která zavdává příčinu ke zvýšení úroků.
"Zvyšují se obavy, že Fed nebude schopen snížit sazby, pokud bude ekonomika pořád tak slabá. A pokud bude ekonomika slabá, bude se Fedu proti inflaci jen těžko bojovat zvyšováním sazeb," podotkl hlavní ekonom makléřské společnosti Wachovia securities Gary Thayer.
Roční míra jádrové inflace, tedy bez vlivu potravin a energií, ke konci června dosahovala 2,4 procenta. To podle Thayera znamená, že do cen zboží už se částečně začíná promítat i růst cen komodit.
Kurz dolaru na data zareagoval růstem, protože klesá pravděpodobnost snížení úroků. Nižší úroky měnám obecně nesvědčí, protože snižují jejich atraktivitu pro investory. Akcie naopak smazaly počáteční zisky a vrátily se k úrovním z předchozího dne.
Ceny energií během června vzrostly o 6,6 procenta, což je hlavně odrazem zdražování benzinu, jehož cena vzrostla o 10,1 procenta. Nyní už se platí za galon (asi 3,79 litru) benzinu v celostátním průměru více než čtyři dolary. Právě náklady na energie způsobily červnový růst spotřebitelských cen z více než dvou třetin.
Například ceny letenek se během června zvýšily o 4,5 procenta, převážně kvůli tomu, že aerolinky zvyšovaly příplatky za zavazadla a občerstvení ve snaze zmírnit vliv rostoucích cen paliva.