...výsledky Wells Fargo & Co zažehnaly obavy, že se úvěrová krize vymkne kontrole.
K růstu akciového trhu přispěl také pokles cen ropy <CLc1> o 4 dolary, který kompenzoval zprávu, že spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červnu vystřelily nejrychleji od září 2005, období po hurikánu Katrina.
Investoři se přihnali zpět do bankovních titulů. Akcie Wells Fargo <WFC.N>, páté největší americké banky, vystřelily o 33 procent, zatímco akcie konkurenčních Citigroup <C.N>, JPMorgan Chase & Co <JPM.N> a Bank of America <BAC.N> vyletěly o 13,1 procenta, 15,9 procenta a 22,4 procenta, v tomto pořadí.
Wells Fargo, která se rovněž řadí mezi přední poskytovatele hypoték, navíc zvýšila dividendu v době, kdy ji většina konkurentů snižuje.
To částečně zmírnilo obavy o stav finančních firem jen několik dní poté, co se banka IndyMac zapsala do americké historie jako jeden z největších bankovních bankrotů.
Na všeobecné vlně nákupů ve finančním sektoru se svezly také akcie hypotečních agentur Fannie Mae <FNM.N> a Freddie Mac <FRE.N>, které od začátku července ztratily celkem 60 procent své hodnoty.
Ve středu se oba tituly zotavily okolo 30 procent, čerpajíce podporu mimo jiné z výroků prezidenta centrální banky Bena Bernankeho, že jim "nehrozí žádné nebezpečí úpadku".
Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> vyskočil o 2,52 procenta na 11.239,28 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> vzrostl o 2,51 procenta na 1245,36 bodu a technologický Nasdaq Composite<.IXIC> vyletěl o 3,12 procenta na 2284,85 bodu.
Všechny tři klíčové indexy zaznamenaly největší denní nárůst v procentech od 1.dubna.
Bankovní index KBW <.BKX> vystřelil o 17,27 procenta, nejvíce od května 1992, kdy se začal sledovat.
Technologický sektor by se však ve čtvrtek mohl ocitnout pod tlakem poté, co internetový aukční portál eBay <EBAY.O> předpověděl slabé třetí čtvrtletí a jeho akcie při mimoburzovním obchodování klesly až o 7 procent.
[YORK/Reuters/Finance.cz]