USA kvůli daním obviňují banky ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku

17.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 17. července (ČTK) - Jeden z podvýborů amerického Senátu obvinil některé banky ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, že bohatým lidem ve Spojených státech pomáhaly s masivními daňovými podvody. Američané teď chtějí, aby se zpřísnil boj s daňovými úniky v takzvaných daňových rájích po celém světě. Informuje o tom agentura AP.

Stálý vyšetřovací podvýbor Senátu odhadl, že daňové úniky přijdou daňové poplatníky v USA až na 100 miliard dolarů ročně (asi 1,5 bilionu Kč). Proto je prý nutné zavést celý soubor reforem, které by s podvodnými praktikami v daňových záležitostech skoncovaly.

Návrh třeba předpokládá, že by americké banky měly přísnější požadavky na zahraniční finanční ústavy, s nimiž přicházejí do styku. Přísnější tresty by platily pro všechny banky a finanční instituce, které americkému správci daně Internal Revenue Service (IRS) neposkytnou úplné údaje o účtech svých amerických klientů.

"Daňové ráje se účastní ekonomické války proti Spojeným státům, zatímco čestný a tvrdě pracující daňový poplatník v USA jen ztrácí," řekl senátor Carl Levin, který vyšetřovacímu podvýboru předsedá. Podvýbor je součástí Výboru pro vnitřní bezpečnost a záležitosti vlády.

"Železný kruh tajností kolem bank v daňových rájích a jejich podvodných bankovních praktik umožňuje a podporuje daňové podvody, díky nimž je možné před Spojenými státy schovávat peníze," pokračoval Levin. "Kongres musí zavést přísné tresty pro banky v daňových rájích, které pomáhají daňovým poplatníkům z USA vyhýbat se placení daní strýčkovi Samovi," řekl.

Ve zprávě, která má 109 stran, se v souvislosti s asistencí při daňových únicích hovoří především o švýcarské UBS. Ta je zároveň největším správcem aktiv na světě. Konkrétně je ale zmíněna i lichtenštejnská bankovní skupina LGT, jejímž majitelem je tamní knížecí rodina.

Švýcarské ministerstvo financí ani zástupci UBS se ke zprávě podvýboru zatím nevyjádřili. Banka už dříve uvedla, že spolupracuje s vyšetřovacími úřady ve Švýcarsku i v USA a zpřístupní údaje o klientech z USA, u nichž má podezření na daňové podvody. UBS ale zároveň zakázala svým bankéřům, aby se vydávali na cesty do USA.

S přísnějším postupem vůči daňovým rájům ale souhlasí i republikáni. "Je zkrátka nepřijatelné, aby někteří jednotlivci využívali daňových rájů a mlčenlivých jurisdikcí, a schovávali tak před zdaněním biliony dolarů. Tím nutí pracující rodiny, aby tu zátěž vzaly na sebe," poznamenal senátor Norm Coleman za republikány.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK