V současnosti jsou takzvané závazky rozpočtu plánovány na necelých 134 miliard eur (více než tři biliony korun). Tyto peníze představují výdaje, které si unie naplánovala pro rok 2009, ale jejich vyplacení se může protáhnout až do příštích let. Výdajům v pravém slova smyslu tak spíše odpovídá kategorie platby, která pro příští rok činí 114,9 miliardy eur (zhruba 2,7 bilionu korun).
Je to vůbec poprvé v unijní historii, kdy unie vyplatí méně peněz než v roce předchozím, a to o téměř pět procent ve srovnání s letošním rokem. Za nižšími platbami stojí především pomalejší čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU v nových členských zemích unie, tedy i v ČR.
Celková struktura rozpočtu pro rok 2009 se ovšem příliš nemění od rozpočtu pro letošní rok. Druhý rok po sobě má klesnout podpora pro unijní zemědělce, která ještě v roce 2007 tvořila největší část výdajů.
Největší část rozpočtu tak příští rok poputuje na podporu hospodářského růstu, zhruba 44,7 procenta veškerých prostředků. Zemědělcům je určeno naopak 42,8 procenta rozpočtu.
Otázkou zůstává jak plán unijního hospodaření změní hlasování v Evropském parlamentu. Poslanci každý rok žádají více peněz na zahraniční politiku, přičemž letos se dá očekávat, že budou usilovat o navýšení finančních prostředků pro Palestinu. Řada z nich ovšem může podpořit i požadavky některých států na peníze pro občany či podnikatele, kteří jsou nejvíce postiženi vysokými cenami ropy či potravin.
Podle Janoty je Česko k těmto návrhům zdrženlivé, protože neexistuje jejich finanční krytí.
Rozpočet rovněž nepočítá s žádnými výdaji, které jsou spojeny s případnou ratifikací lisabonské smlouvy, jež má nahradit odmítnutou euroústavu. Klíčový dokument, který má unii údajně přinést více demokracie a efektivity, však odmítli irští voliči a unie v současnosti hledá cestu z institucionální krize. Podle podoby navrhovaného hospodaření je zřejmé, že nikdo příliš nepočítá s rychlým řešením, protože vytvoření některých institucí, jež jsou ve smlouvě obsaženy, si nějaké náklady jistě vyžádá.
Evropský parlament by měl o rozpočtu v prvním čtení hlasovat v říjnu a v listopadu o něm budou znovu jednat ministři financí.