Pražská burza se v posledních dnech dostala pod prodejní tlak a ve středu dokonce index PX klesl na dvouleté minimum. Důvodem je nervozita investorů kvůli nejistému vývoji hypoteční krize a ekonomiky v USA, obavy z recese na obou stranách Atlantiku a rostoucí inflace a cena komodit.
"Současné dění na pražské burze tak lze velmi lehce vyjádřit, a to tak, že kopíruje světový vývoj," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček. Index S&P 500 ztratil ve druhém čtvrtletí 3,2 procenta, pokles DJ Stoxx 50 dosáhl dokonce 12,7 procenta.
Všechny faktory vyvolávající nejistotu budou podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka udávat tón finančním trhům i ve třetím čtvrtletí. "Ke stabilizaci akciových trhů by mohlo dojít při naplnění určitých předpokladů ke konci letošního roku. K růstovému trendu by se trhy mohly vrátit v prvním čtvrtletí roku 2009," uvedl.
V příštích šesti týdnech budou podle analytika Komerční banky Miroslava Adamkoviče určovat vývoj pražských akcií i výsledky jednotlivých firem. "Důležité pro vývoj cen akcií budou pololetní výsledky zejména u společností, které ztrácejí důvěru investorů, jako jsou oba developeři či textilka Pegas," dodal.
S vysokou pravděpodobností tak bude podle hlavního analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky obchodování s akciemi velmi rozkolísané. "Lze tedy očekávat výrazně pozitivní reakce trhu v případě dobře probíhající výsledkové sezóny, a naopak," uvedl. Výsledky tuzemských firem ovšem podle něj budou zastíněny vývojem na západ od českých hranic.
V následujícím období by se ovšem měl vývoj na pražské burze podle makléře společnosti Wood & Company Filipa Kejly zklidnit. Společnosti jako je Orco, ECM nebo Unipetrol by se podle něj měly vymanit z prodejních tlaků a jejich akcie by se měly stabilizovat na současných cenách. "Nepředpokládám však výraznější růst v následujících dnech," dodal.