ČEZ se zajímá o jadernou elektrárnu v Rusku

18.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. července (ČTK) - Společnost ČEZ jedná podle deníku E15 a Mladé fronty Dnes (MfD) s ruským energetickým gigantem RAO JES o možnosti koupit třetinový podíl ve společnosti Kaliningrad AES. Ta by měla do roku 2016 spustit novou jadernou elektrárnu Baltic 1 se dvěma reaktory o výkonu 1000 megawattů. Velikostí i výkonem by se měla podobat české jaderné elektrárně Temelín.

"Nebudeme tyto zprávy komentovat. O projektu víme," řekla deníku E15 mluvčí ČEZ Eva Nováková s tím, že tendr zatím vyhlášen nebyl a projekt je stále ve stádiu plánu. Rusko plánuje stavbu jaderné elektrárny v Kaliningradské oblasti od roku 2007. Nová elektrárna by mohla zásobovat nejen Petrohradskou oblast, ale i pobaltské státy, Polsko a případně i Německo.

Cena nové elektrárny Baltic 1 je odhadována na šest miliard eur (v přepočtu 139 miliard korun). Rusko chce nabídnout 49 procent v budoucí elektrárně zahraničním investorům. Stavba už má předběžný souhlas tamních orgánů. Vzhledem k tomu, že Rusko není členem Evropské unie, vyhne se případný investor složité povolovací proceduře, která zpožďuje stavbu evropských energetických zdrojů zhruba o sedm let, píše E15.

Jevgenij Dod, šéf ruské Inter RAO JES, která projekt připravuje, ve čtvrtek v Moskvě řekl, že zájem investorů je velký a že během srpna má být vyřešen "právní model" jejich účasti na stavbě, píše Mladá fronta Dnes. "Zajímáme se o tento projekt, čekáme na vypsání tendru a jeho podmínek," řekl MfD šéf fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.

Spojení s Kaliningradskou AES by skupině ČEZ podle deníku E15 mohlo přinést značné úspory při dostavbě Temelína, protože ruský projekt počítá s použitím stejného typu reaktoru, jaký je předběžně projektovaný i pro Temelín. ČEZ by pak mohl být ve skupině, která nebude objednávat dva, ale čtyři nebo ještě více reaktorů, což by znamenalo úsporu v řádech desítek miliard korun. Podle MfD chce ČEZ být i při dostavbě slovenských Mochovců.

ČEZ se rovněž chce zúčastnit dalších privatizací energetických distribučních sítí v Turecku. Získat pětinu tureckého trhu, jak umožňují turecké antimonopolní limity, by byl fantastický úspěch, uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin (HN) generální ředitel ČEZ Martin Roman.

"Turecko je pro energetiky zaslíbená země. Má největší potenciál ekonomického růstu V Evropě, žije tam 53 procent lidí mladších 30 let, dramaticky tam roste spotřeba elektřiny," řekl Roman HN. Naopak potíže Roman v rozhovoru přiznává v Bulharsku, kde dokonce ČEZ vede se státem soudní spory kvůli regulaci cen elektřiny. Společnost má potíže také při vymáhání velkých dluhů u firem za nezaplacenou elektřinu v Rumunsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK