"Tady je všechno na začátku, nikdy tu žádná privatizace ani soukromé tržní hospodářství nebyly. Vše začíná fungovat za úzké spolupráce Evropské unie teprve v posledních šesti letech s tím, že jsou tady nízké daně a liberální investiční prostředí," řekla Hřebíčková.
Připomněla i velké přírodní bohatství, mladou a levnou pracovní sílu i fakt, že v Kosovu se fakticky už osm let platí eurem. "Je tady velmi podnikavý duch, stabilizovaný bankovní sektor, jsou tu světové i evropské banky jako je Raiffeisen, je tady levná doprava a snadný přístup na evropské trhy," vyjmenovala. V zemi nyní existuje přes 340 zprivatizovaných podniků.
ČEZ se podle ní vážně zajímá nejen o privatizaci místní energetické sítě a dvou zastaralých elektráren, ale i možnost postavit v zemi zcela novou. "Vidíme aktivitu ČEZ a je to dobře, protože je ve státním zájmu, je to totiž otázka energetiky, bezpečnosti, stability i životního prostředí, ale neměli bychom se orientovat jen na tuto velkou kartu," řekla Hřebíčková. Z menších českých firem prý zatím jde "jen o takové vlaštovky".
Diplomatka, která vede před několika dny zřízené velvyslanectví, by proto uvítala větší pomoc ze strany českého ministerstva průmyslu a obchodu i dalších subjektů. "Snažíme se je aktivovat protože vidíme, že ostatní státy EU, ale i mimo unii, zde už tři roky aktivně fungují. Byla by škoda, abychom my, kteří tady máme velké vojenské, policejní i expertní zastoupení a kteří se podílíme na stabilitě Kosova už deset let, o všechny obchodní příležitosti přišli," uvedla.
Možnosti jsou podle ní například i v turistickém ruchu. "V okolí Prištiny jsou po Sarajevu nejlepší sjezdovky v celé bývalé Jugoslávii. Teď jsou tedy v hrozném stavu," poukázala na jednu z možností pro české podnikatele. "Chce se o to prostě začít zajímat, než nám to Rakušané nebo Američané vykoupí," podotkla.
Hřebíčková připustila, že okolo oblasti panuje nejistota, především kvůli neurovnaným vztahům Kosova se sousedním Srbskem, jehož součástí bylo až do letošního únorového jednostranného vyhlášení nezávislosti. Kosovo od té doby uznaly čtyři desítky zemí včetně ČR.