"Nemyslím, že posilování koruny představuje vážnější hrozbu pro českou ekonomiku," řekl HN premiér. Urychlení přijetí eura kvůli "zdivočelému" kurzu koruny tak podle něho není na pořadu dne. "Ty dva problémy spolu nesouvisejí, takže ne," uvedl Topolánek.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska bude vláda o euru jednat na podzim. Jisté však není ani to, zda stanoví termín přijetí společné měny. "Já bych se toho nebál, ale jak znám názory svých kolegů ve vládě i v ČNB, nevidím to jako pravděpodobné," prohlásil Kalousek.
V pátek česká koruna zpevnila až na 22,99 koruny za jedno euro. Je nejrychleji sílící měnou světa. Ještě loni v létě byla o 5,50 koruny slabší. To podle listu dělá velké problémy vývozcům, kterým kvůli tomu klesají zisky. "Je to katastrofální zpráva. Kdyby to takhle šlo dál, dojde k velkému propadu českého průmyslu," reagoval předseda asociace exportérů Jiří Grund.
Podle ekonoma ČSOB Tomáše Sedláčka se silná koruna začne projevovat na výkonu hospodářství již na podzim. "Koruna se předběhla o několik měsíců, možná i let. To není přirozené," poznamenal Sedláček.
S kurzem však zřejmě nic neudělá ani centrální banka. Představitelé ČNB se sice několikrát vyjádřili, že kurz vidí jako problém, kvůli vysoké inflaci však nemohou snižovat úroky, což je běžný nástroj v boji se silnou měnou.
"Intervence ČNB bývají drahé a neúčinné, tudíž je nedoporučuji," reagoval na vývoj kurzu premiér Topolánek. Kalousek na druhou stranu připustil, že silná měna problém je. Podle ministra financí Kalouska však vláda i ČNB nemají příliš možností, jak proti kurzu bojovat. "Udělali jsme maximum. Nerozpouštíme dotace z EU, které dostáváme v eurech do ekonomiky, ani tam nechceme pouštět příjmy z privatizace," řekl deníku Kalousek.