Členy sdružení, které spravuje největší český rejstřík neplatičů, je 22 bankovních a leasingových společností a tři mobilní operátoři. Ke konci června mělo záznam v evidenci SOLUS 678.000 lidí, kteří buď nespláceli svou půjčku nebo dluží za služby. Oproti loňsku tak počet evidovaných neplatičů stoupl o 41 procent.
"Důvodem nárůstu je jednak zvyšující se počet našich členů, kteří nám poskytují informace, jednak obecný nárůst počtu lidí, kteří mají potíže se splácením," řekl deníku předseda Rady sdružení SOLUS Luděk Čermák. Do rejstříku neplatičů se podle něj může dostat každý, kdo některé z členských společností buď nezaplatí první dohodnuté splátky, pozdě či vůbec neuhradí tři splátky v průběhu splácení půjčky nebo dluží za fakturu na mobil více než 90 dnů po lhůtě splatnosti.
Ke konci května dlužili Češi některému z členů sdružení v průměru 19.000 korun, celkově pak téměř 13 miliard Kč. "Zhruba třetina klientů, kteří mají záznam v rejstříku, už ale své dluhy zaplatila," upozornil Čermák. "Zůstávají však v evidenci po dobu tří let," dodal.
Údaje o počtu českých neplatičů i celkové dlužné částce v poměru s celkovým zadlužením Čechů nepředstavují nijak vysoké částky, píšou Lidové noviny.