Ministři zemí WTO zahájili klíčová jednání o liberalizaci obchodu

21.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ženeva 21. července (ČTK) - Nejvyšší obchodní činitelé zemí Světové obchodní organizace (WTO) dnes začínají rozhovory, které by měly rozhodnout o osudu takzvaného katarského kola jednání o liberalizaci světového obchodu. Z jednání by měl na konci týdne vzejít dokument, který povede k dohodě o rušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel.

Katarské kolo začalo na konci roku 2001 a původně mělo být uzavřeno před čtyřmi lety. Jeho deklarovaným cílem je přispět uvolněním obchodu k růstu prosperity v rozvojových zemí a poskytnout světové ekonomice nový růstový impulz.

Brazilský ministr zahraničí Celso Amorim po nedělní schůzce skupiny rozvojových zemí vyjádřil naději, že jednání by tento týden mohlo vyprodukovat nový návrh textu dohody pro zemědělství a průmyslové zboží. Nový dokument by měl generální ředitel WTO Pascal Lamy představit v pátek, řekl Amorim.

Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích a o otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě. Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace svým farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na průmyslové výrobky. USA a EU přitom říkají, že mohou u zákonodárců, členských zemí, případně veřejnosti udat jen takovou smlouvu, která jim výměnou za omezení farmářských podpor poskytne významné nové příležitosti k exportu.

Možnou dohodu ohrožuje celá řada nebezpečí. Evropská unie například nehodlá slevit v otázce dovozu banánů a velkou neznámou zůstává postoj USA, kde nedávno Kongres schválil zákon o výrazném zvýšení farmářských podpor. Navíc panuje nejistota, protože současné americké prezidentské administrativě brzy skončí mandát.

Egyptský ministr obchodu Rašíd Muhammad Rašíd dnes prohlásil, že prudký růst cen paliv a potravin je připomínkou rostoucích nerovností ve světovém obchodě. "V době, kdy chudší členové tolik trpí, by bohaté země měly odolat protekcionismu, převzít odpovědnost a učinit nezbytné změny politiky," vyzval ministr.

Německý ministr hospodářství Michael Glos naopak vyzval silně rostoucí velké země třetího světa jako Brazílii, Indii a Čínu, aby se neskrývaly za ochrannou nálepkou "rozvojové" a převzaly svůj díl odpovědnosti. "I ony musí poskytnout reálně zlepšený přístup na trhy. Větší přístup na trhy nesmí být jednosměrnou ulicí," řekl Glos v dnešním vydání listu Financial Times Deutschland.

Prezident Světové banky Robert Zoellick v neděli ministry obchodu vyzval, aby se pokusili o průlom v jednáních. "Teď, nebo nikdy," prohlásil Zoellick.

Česká republika má v jednáních své požadavky například na jednodušší přístup nových automobilů na světové trhy. Jednání o závěrečném textu dohody může navíc spadat do doby, kdy EU bude předsedat Česká republika, která by v tom případě musela řídit některá jednání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK