Projekt k získání odborníků z ciziny bude pokračovat

21.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. července (ČTK) - Projekt k přilákání zahraničních odborníků, který měl letos v červenci po pěti letech skončit, bude dál pokračovat. Řekl to ministr práce Petr Nečas (ODS). Projekt umožňuje vzdělaným cizincům z 12 zemí a zahraničním absolventům českých středních a vysokých škol usadit se v ČR i s rodinou po zkrácené lhůtě. Povolení k trvalému pobytu mohou získat už za dva a půl roku. Zatím se do programu zapojilo 1138 lidí hlavně z východní Evropy. Už 226 z nich smí v ČR zůstat natrvalo.

"Projekt bude pokračovat jako paralelní projekt k projektu zelených karet. Každý z nich řeší něco jiného. Určitou modifikaci pokračování projektu podporuji," řekl Nečas. Jak by se projekt mohl upravit, ale neupřesnil. Vláda by o podobě programu měla jednat nejspíš v září.

Zelené karty mají podle ministra přivést do Česka chybějící pracovní síly. Od příštího roku by toto "pracovní a pobytové vízum v jednom" mohli dostávat cizinci na volná místa, která se nepodaří obsadit zájemci z ČR a EU. Projekt se naopak soustředí na vzdělané lidi ze zahraničí, které chce zlákat k životu v ČR. Uchazeči musí mít minimálně maturitu. Sami si musí obstarat v ČR legální práci. Hodnotí se jejich praxe, kvalifikace a jazykové znalosti. Posuzuje se i rodina.

Podle údajů ministerstva práce získalo k 1. červenci díky projektu povolení k trvalému pobytu už 226 cizinců. Spolu s nimi ho dostali i jejich manželé či manželky a potomci. Nejvíc z 1138 účastníků, kteří se zatím do programu zapojili, pochází z Ukrajiny. Je jich 310. Dalších 176 přišlo z Ruska, 133 z Běloruska, 56 z Moldavska, 32 z Indie a devět z Kanady. Vysokou školu v ČR absolvovalo 92 účastníků, střední pak pět. Zbytek lidí pochází z dalších východoevropských zemí.

Pětiletý projekt, na kterém se podílela Organizace pro migraci (IOM), měl vyzkoušet možnosti budoucí české přistěhovalecké politiky. Vysoce kvalifikovaným lidem, kteří budou mít práci ve svém oboru, nabízel povolení k trvalému pobytu už po roce a půl. Ostatní účastníci ho mohli dostat za dva a půl roku. Podle zákona je lhůta pětiletá.

Podle hodnotící zprávy se do projektu zapojilo méně lidí, než se předpokládalo. Za pět let trvání se ho mohlo zúčastnit až 5000 osob. Celková kvóta se tak naplnila ani ne ze čtvrtiny. Terčem kritiky se stalo i to, že se hlásili cizinci, kteří v ČR již žili. Jan Schroth z IOM ale ČTK již dříve sdělil, že v poslední době se do programu chtěli zapojit hlavně vysokoškolsky vzdělaní lidé, a to především přímo ze zahraničí.

IOM doporučovala využití zkušeností z projektu pro přistěhovaleckou politiku. Podle organizace by se měl výrazně rozšířit počet zemí, z nichž by mohli imigranti přicházet.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK